Migrant zo Sýrie vyhral v Nemecku voľby a stal sa starostom obce

migrant starosta

Utečenec z vojnou zmietanej Sýrie sa zapísal do histórie po tom, ako zložil prísahu ako starosta nemeckého mesta.

Ryyan Alshebl zložil prísahu ako starosta Ostelsheimu, mesta vzdialeného 30 km od Stuttgartu, na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva v piatok večer.

V apríli si občania švábskej obce s 2 500 obyvateľmi zvolili Alshebla za nového šéfa radnice absolútnou väčšinou 55,4 percenta.

Sieť mladých starostov v Nemecku uviedla, že nevie o žiadnom inom utečencovi, ktorý by prišiel do Nemecka a stal sa starostom nemeckej obce.

Podľa združenia obcí Bádenska-Württemberska sa v tejto juhovýchodnej nemeckej spolkovej krajine nenašiel žiadny iný uchádzač so sýrskym pôvodom o post starostu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vedci potvrdili znepokojivé vedľajšie účinky vakcíny proti Covidu. Je to vážne!

„Je to liberálna krajina. Kto je pripravený niečo tu robiť, môže dostať príležitosť,“ povedal Alshebl v apríli pre tlačovú agentúru Reuters.

Cestoval cez Stredozemné more

Alshebl, ktorý prišiel do Nemecka ako 21-ročný so skupinou priateľov, bol jedným zo státisícov utečencov, ktorí utiekli zo Sýrie, keď v roku 2015 vtedajšia kancelárka Angela Merkelová otvorila hranice krajiny.

Podľa štátnej tlačovej agentúry Deutsche Welle (DW) nový starosta vtedy cestoval cez Stredozemné more a potom skončil v Nemecku.

Po tom, ako sa naučil nemecky, absolvoval Alshebl stáž na radnici v Althengstette neďaleko Ostelheimu, kde mal prvýkrát možnosť nahliadnuť do fungovania verejných inštitúcií.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

„Opýtal som sa starostu, či by som tu mohol absolvovať odborné vzdelávanie. Podal som si prihlášku, absolvoval pohovory a prijali ma,“ povedal Alshebl, ktorý študoval financovanie a bankovníctvo v Sýrii.

„Už v prvom roku odbornej prípravy som vedel, že to budem robiť, ale otázka bola kedy,“ povedal.

Po získaní nemeckého občianstva Alshebl pracoval pre miestnu radu v neďalekom meste Althengstett predtým, ako bol zvolený za starostu, uviedol DW.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *