Sušením uterákov v kúpeľni môžete mať vyššie účty za elektrinu

sprcha

Počas horúcich letných dní sa informácia, že by sme nemali sušiť mokré uteráky alebo oblečenie na radiátoroch, nemusí zdať relevantná. V tejto chvíli skôr premýšľame o tom, ako sa čo najlepšie ochladiť, a nič nie je vzdialenejšie ako myšlienka na zapnuté kúrenie.

Ale ako nám ukázal začiatok augusta, počasie môže byť naozaj raketové. A dni, keď budeme musieť doma opäť zapnúť kúrenie, môžu prísť veľmi rýchlo. A zatiaľ čo v izbách sa stačí obliecť, v kúpeľniach sa pred chladom neschováme.

Sušenie uterákov na radiátoroch je nebezpečné

Preto nás najviac láka zapnúť teplo práve tam. A nie je nič jednoduchšie ako hodiť použité mokré uteráky na radiátory, aby sa vysušili.

To však nie je dobrý nápad z niekoľkých dôvodov.

Je tu riziko požiaru a vysoké účty za energiu.

Ak hodíte mokré uteráky cez radiátor, zabraňujete optimálnej cirkulácii tepla. Ovplyvní to všetky typy vykurovania, ale konvektorové radiátory budú nielen oveľa menej účinné, ale ak na ne budete dlhodobo ukladať mokré materiály, hrozí riziko požiaru.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Majitelia áut si pred letom dávajú uterák na prístrojovú dosku. Zvyšuje to hodnotu auta

Takéto sušenie vás bude pravdepodobne stáť aj viac peňazí. Dôvodom je, že radiátory sa snažia udržať v miestnostiach nastavenú teplotu. Ak ich prikryjete mokrými uterákmi, budú musieť pracovať oveľa viac a oveľa dlhšie, aby ju udržali.

Vlhký vzduch spôsobuje plesne

Plesne sa môžu uvoľňovať do vzduchu v dôsledku vlhkosti, ktorá vzniká pri ohrievaní mokrej bielizne. Pre väčšinu zdravých ľudí nebudú predstavovať riziko, pretože ich imunitný systém ich pred ich negatívnymi účinkami ochráni.

Alergici, astmatici, malé deti alebo starší ľudia však môžu začať pociťovať problémy s dýchaním, kašeľ a bolesti hlavy. Tieto problémy môžu byť tým závažnejšie, čím častejšie sú vystavení vdychovaným spóram húb.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pred výsadbou paradajok to hoďte do jamiek. Úroda bude veľmi bohatá

Aj v chladnom počasí vetrajte

Samozrejme, občasný vlhký pár ponožiek položený na kúrenie nespôsobí žiadnu neplechu. Ale ak sa chystáte zakryť radiátory mokrým oblečením, otvorte aspoň okno, aby vlhkosť mala možnosť vyvetrať.

Keďže naše domy sú čoraz lepšie izolované a zateplené, nemá kam uniknúť. Preto sa v miestnosti hromadí a môže spôsobiť plesnivenie tapiet, omietok alebo okenných rámov.

Zaobstarajte si vyhrievaný vešiak na kabáty

Ak neviete, kam odložiť mokré uteráky, zaobstarajte si do kúpeľne vyhrievaný vešiak na uteráky. Je určený na zakrytie mokrej bielizne, a preto nemá bezpečnostné riziká ako radiátory. A ak môžete v miestnosti ešte otvoriť okno, nemusíte sa ničoho obávať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *