Švajčiari nechcú, aby iné krajiny dovážali na Ukrajinu vojenský materiál vyrobený v alpskej krajine. Ich zákaz sa naposledy týkal Španielska. Madrid teraz horúčkovito rokuje s Bernom o špeciálnom povolení, ktoré by umožnilo reexport vojenského materiálu do vojnou zmietanej krajiny, uvádza španielska tlač.
Švajčiarska neutralita výrazne narušila španielske plány týkajúce sa vojenskej pomoci Ukrajine. Bern striktne odmieta akýkoľvek reexport svojho vojenského materiálu. Oznámila to španielska ministerka obrany Margarita Roblesová, informuje Europa Press.
„Chápeme, rešpektujeme a akceptujeme švajčiarsku neutralitu. Na odoslanie určitého vojenského materiálu potrebujeme švajčiarske povolenie, ktoré momentálne nemáme,“ vysvetlila. Podľa jej slov španielske veľvyslanectvo v Berne už začalo rokovania, aby zabezpečilo, že Španieli nakoniec povolenie dostanú, uviedla agentúra s odvolaním sa na švajčiarske noviny Switzerland Times.
Robles uviedol, že Španielsko poskytovalo pomoc Ukrajine od začiatku vojny vo februári minulého roka a má v úmysle v tom pokračovať. Zdôraznila, že Madrid podporí Kyjev všetkými legitímnymi prostriedkami pri obrane proti „nezákonnej a krutej“ ruskej invázii. Pripomenula tiež, že Španielsko v súčasnosti prijíma ukrajinských utečencov, poskytuje zdravotnú starostlivosť zraneným a podieľa sa na výcviku ukrajinských bojovníkov, uviedol portál elconfidencial.com.
Šéfka španielskej obrany tiež zopakovala svoju výzvu na zvýšenie vojenských výdavkov krajiny, čo je podobná požiadavka, ktorú začiatkom januára vyslovil španielsky kráľ Filip VI. Minister uviedol, že je to potrebné z dôvodu „absolútnej neistoty“, ktorá v Európe panuje v dôsledku vojny. „Ruská raketa by dnes pokojne mohla letieť z Moskvy do Madridu,“ zdôraznil Robles.
Okrem toho varovala pred rastúcim vplyvom Číny a Ruska v Afrike. Podľa jej slov je preto účasť Španielska na misii EÚ v Mali stále opodstatnená, najmä po tom, ako sa z krajiny stiahli Francúzsko, Nemecko a Česká republika, uviedol portál elconfidencial.com.
Ako je známe, Švajčiarsko sa dôsledne vyhýba všetkým vojenským konfliktom vo svete. Hoci prijala sankcie voči Rusku, dôsledky jej neutrality sa čiastočne dotýkajú aj Ukrajiny. „Hoci sa Spolková rada rozhodla pripojiť k sankciám Európskej únie voči Rusku, Švajčiarsko muselo v určitých oblastiach zaviesť aj vývozné obmedzenia voči Ukrajine,“ citoval ruský denník Kommersant vyhlásenie najvyššieho riadiaceho orgánu alpskej krajiny.
Nie je to prvýkrát, čo Švajčiari odmietli inej krajine reexportovať zbrane na Ukrajinu. V apríli minulého roka už zablokovali dodávky munície švajčiarskej výroby, ktorú chcelo Nemecko dodať Kyjevu, poznamenal portál elnacional.cat. Išlo o muníciu používanú v bojových vozidlách Marder nemeckej spoločnosti Rheinmetall, spresnil SonntagsZeitung. Okrem toho Bern v marci zakázal vojenský materiál, ktorý sa Poľsko chystalo poslať na Ukrajinu.
El Nacional pripomína, že Švajčiarsko a Malta môžu v nasledujúcich dvoch rokoch zohrávať dôležitú úlohu, keďže sa začína ich mandát nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN. Je možné, že Švajčiari budú musieť čiastočne zabudnúť na svoju neutralitu a prijať rozhodnutia, ktoré narušia ich zaužívaný poriadok, uvádza sa na webovej stránke.
Na druhej strane Swiss Info s odvolaním sa na zistenia denníka Tages-Anzeiger poukazuje na to, že Švajčiarsko na jednej strane úspešne prispieva k sankciám EÚ, na druhej strane však výrazne profituje z obchodu s Moskvou. Miestni obchodníci totiž využívajú medzery v podmienkach sankcií do takej miery, že alpská krajina od vypuknutia vojny dokonca zvýšila svoj obchod s Ruskom.
Zatiaľ čo v rokoch 2017 až 2021 si Švajčiarsko s Ruskom mesačne vymenilo tovar v hodnote približne necelých osem miliárd korún, po začatí vojny to bolo už viac ako deväť miliárd korún mesačne. Zatiaľ čo vývoz zaznamenal nárast len v rádoch percent, dovoz sa zvýšil o viac ako polovicu.
Švajčiarsko napríklad využilo skutočnosť, že západné sankcie sa nevzťahujú na lieky a iné farmaceutické výrobky, ktorých je v Rusku z humanitárnych dôvodov nedostatok.
redakcia Plénum.sk