Švédske gangy sa rozrastajú o 1000 nových členov ročne a bude to ešte horšie, varuje šéf polície

svedsko

V celom Švédsku sa každoročne do zločineckých gangov zapojí viac ako 1 000 ľudí a tempo náboru sa neznižuje, varoval v utorok šéf národnej polície Anders Thornberg.

V rozhovore pre noviny Aftonbladet šéf švédskej polície prezradil, že podľa odhadov je v súčasnosti do násilných gangov zapojených viac ako 30 000 ľudí a každý deň pribudnú traja noví členovia.

„Úroveň (násilia) v hlavnom meste je vysoká a počet zapojených ľudí je desivý,“ povedal Thornberg v súvislosti so Štokholmom, kde v súčasnosti existuje 10 rôznych gangov zapojených do vojen o územie. „Každý deň sa do kriminálneho prostredia pridajú traja noví ľudia, často deti a mladí ľudia,“ dodal.

Šéf švédskej národnej polície vyjadril ľútosť nad nedostatkom policajných zdrojov, ktoré sú k dispozícii na boj proti nárastu vojny gangov, a vyhlásil, že úrady v súčasnosti vedú prehratý boj.

„Polícia nemá čas na vyšetrovanie trestných činov, chýba personál a najmä personál s dostatočnými skúsenosťami. Situácia tiež znamená, že nie je čas na vyšetrovanie iných trestných činov,“ povedal novinám.

„Pokiaľ každý deň pribudnú traja noví (regrúti) a nám sa nepodarí zastaviť nábor do sietí, bude to pokračovať,“ varoval.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Švédske orgány robia, čo môžu, aby tento problém riešili, ale dramatický nárast aktivity gangov v posledných rokoch viedol k nárastu počtu tzv. vylúčených zón alebo „paralelných spoločností“, inak nazývaných bezprávne zóny, kde je nízka zamestnanosť a bujnie kriminalita.

Podľa Hampusa Nygårdsa, zástupcu riaditeľa Národného operačného oddelenia (NOA), polícia len v Štokholme od minuloročných Vianoc zhabala 100 pištolí, 31 automatických pušiek, 66 rozbušiek, 10 ručných granátov a 79 kilogramov dynamitu.

Thornberg vyzval na väčší nábor policajtov a dodatočné finančné prostriedky, ktoré by pomohli prelomiť tento trend, ako aj na väčšiu spoluprácu medzi miestnymi zložkami v celej krajine.

Úrady však majú pred sebou ťažkú prácu, keďže minulý rok bol zaznamenaný rekordný počet vrážd spôsobených streľbou. Celkovo bolo v celej krajine zaznamenaných 388 prípadov streľby, ktoré si vyžiadali 61 mŕtvych. Zaznamenaných bolo aj ďalších 90 útokov s použitím výbušnín.

Počet vrážd strelnou zbraňou je dvaapolkrát vyšší ako európsky priemer.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Napriek sústredenej snahe úradov nepriznať si to, švédska gangsterská kultúra sa rozmohla v dôsledku masového prisťahovalectva, pričom vládne údaje ukazujú, že takmer 5 000 členov gangov vo Švédsku sú prisťahovalci prvej alebo druhej generácie.

Bývalá premiérka Magdalena Anderssonová pred stratou moci na jeseň minulého roka vyjadrila ľútosť nad kultúrnymi rozdielmi, ktoré v súčasnosti v krajine prevládajú, a povedala novinárom: „V súčasnosti máme vo Švédsku paralelné spoločnosti. Žijeme v tej istej krajine, ale v úplne odlišnej realite.“

Jej nástupca Ulf Kristersson z umiernenej strany v januári varoval, že vláda bude musieť prijať radikálne opatrenia na riešenie tohto problému, čo sa jej doteraz nepodarilo.

Po sérii známych konfliktov medzi gangmi, ktoré si na prelome rokov vyžiadali množstvo obetí, Kristersson označil členov gangov za „domácich teroristov našej doby“ a varoval, že súčasná situácia je „nekontrolovateľná“.

„Táto kriminalita sa sama od seba neskončí. Títo ľudia musia byť zatvorení, tí, ktorí nie sú švédskymi občanmi, musia byť vyhostení z krajiny,“ dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *