Sypať soľ na zamrznutý chodník či cestu je veľkou chybou. Robte to takto

zamrznuty chodnik cesta

Sezóna každodenného ľadu na chodníkoch a šmykľaviek sa práve začala. Spolu so snehom a ľadom prišli aj každoročné starosti s posypom chodníkov. Už roky vedie soľ, ale je to jediné a najlepšie riešenie?

Zima, ako každý rok, zaskočila všetkých, nielen správcov ciest. Zľadovatené chodníky sú postrachom tohto ročného obdobia, ktoré je nebezpečné pre chodcov. Preto mnohé služby a súkromné osoby sypú betón a dlažobné kocky soľou. Je to veľmi obľúbená a predovšetkým účinná metóda, ktorá však môže narobiť viac škody ako úžitku.

Soľ na dlažobné kocky

Dlažobné kocky z betónu sú veľmi odolným materiálom, ktorý sa často používa na chodníky a uličky. To však neznamená, že jej nemôže nič ublížiť. Ukazuje sa, že poveternostné podmienky nie sú k betónu láskavé a zmeny teploty a vody majú negatívny vplyv na štruktúru dlažobných kociek.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Vedeli ste, že existuje aj takýto druh soli, pre telo o veľa zdravší?

Používanie soli v zime je veľkou chybou, pretože táto obľúbená látka na odmrazovanie dlažby je vysoko korozívna. Často po nej zostávajú nevzhľadné šmuhy a škvrny, ktoré s príchodom jari zbelejú. Treba dodať, že má negatívny vplyv aj na zimnú obuv (ničí ju).

Cestná soľ neprospieva ani voľne žijúcim zvieratám a počas prechádzok sa často lepí na labky našich domácich miláčikov. Treba dodať, že dlažobné kocky „pracujú“ po celý rok, pretože sa v závislosti od teploty rozširujú alebo zmenšujú.

Čo použiť na zľadovatené dlažobné kocky?

Oplatí sa hľadať alternatívy k obľúbenej a škodlivej soli. Dobrou náhradou je chlorid horečnatý, ktorý rovnako rýchlo odstraňuje sneh a ľad z dlažobných kociek. Za zmienku stojí, že nezanecháva kašu a je bezpečný nielen pre povrch.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Stačí naliať do kanvice a vodný kameň zmizne úplne sám. Je to veľmi jednoduché

Obľúbenou metódou je aj piesok, ktorý síce neodstraňuje ľad, ale vytvára na povrchu bezpečnú vrstvu. Vďaka tomu je chôdza pohodlná a naša obuv čistá. Na druhej strane sú všetky spôsoby ad hoc, pretože ľadu a snehu sa skôr či neskôr musíte zbaviť.

Ako môžem odmrazovať dlažobné kocky?

Kľúčom k účinnému odstraňovaniu ľadu a snehu je pravidelnosť. Sneh, ktorý sa hromadí dlhší čas, sa rýchlo mení na ľad. To všetko je spôsobené teplotami, ktoré sa pohybujú okolo 0 stupňov Celzia. Zamŕzanie a rozmŕzanie vody v trhlinách v dlažbe spôsobuje poškodenie štruktúry povrchu.

Preto je dôležité používať vhodné nástroje, ktoré nepoškodia vrstvu dlažby. V žiadnom prípade sa nesmú používať kovové lopaty alebo lopaty s ostrými hrotmi. Tie môžu spôsobiť praskanie a vznik trhlín v štruktúre kameňa. Plastové lopaty sú oveľa vhodnejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *