Počuli ste už niekedy o čemerici? Je to jedna z mála záhradných rastlín, ktorým sa darí aj v zime – dokonca aj vtedy, keď už napadol sneh, čo z nej robí skutočnú ozdobu domácej záhrady. Vysvetlíme vám, ako pestovať čemerice.
Čemerica, známa aj ako zimná ruža, je jednou z najkrajších záhradných kvetín, ktorá kvitne okolo Vianoc. Je to jedna z mála mrazuvzdorných trvaliek, ktoré dokážu prežiť takéto nepriaznivé poveternostné podmienky. Zimné ruže sa veľmi ľahko pestujú a majú naozaj nízke nároky. Vysvetlíme vám, kde kúpiť čemerice a ako sa o ne starať, aby v zime zdobili vašu záhradu.
Rastlina, ktorá kvitne v zime. Zoznámte sa s čemericou
Čemerice sú jedinečné kvety, ktoré patria do čeľade mrazuvzdorných motýľovitých. Na svete existuje až 15 druhov čemeríc. Tieto kvety kvitnú v zime, aj keď je zem pokrytá snehom, preto sa najobľúbenejšia biela odroda čemerice nazýva vianočná ruža.
Termín kvitnutia závisí od dvoch faktorov – slnečného svitu a teploty. Po teplej a slnečnej jeseni čemerice kvitnú rýchlejšie, a to aj koncom decembra. Podobne pri chladnej a zamračenej jeseni sa rozvíjajú koncom apríla a začiatkom mája.
Ako sa starať o rastlinu? Začnime od základov, t. j. od pôdy. Čemericiam sa najlepšie darí vo vlhkej, vápenatej a hlinitej pôde. Bez ohľadu na počasie potrebujú pravidelnú zálievku. Pôda by mala byť vždy mierne vlhká. A čo poloha? Rastlina uprednostňuje tienisté miesto, chránené pred vetrom. Hoci je rastlina mrazuvzdorná, počas extrémne chladného počasia by mala byť prikrytá listami alebo rúnom.
Kedy vysádzať čemerice?
Najvhodnejšími mesiacmi na výsadbu čemerice sú máj alebo september, ale mnohí záhradníci zastávajú názor, že ju možno umiestniť do zeme po celý rok. Treba to robiť opatrne, pretože rastlina má veľmi jemný koreňový systém, ktorý je náchylný na poškodenie. Vhodná pôda a pravidelná zálievka sú v podstate jedinou starostlivosťou o čemerice. Raz ročne sa odporúča prihnojiť ju kombinovaným hnojivom alebo organickým hnojivom, napríklad žihľavovým hnojom.