Takmer 200 bankám hrozí rovnaký osud ako SVB

eduardo soares utWyPB8 FU8 unsplash

Podľa novej štúdie uverejnenej na portáli Social Science Research Network je v celej krajine 186 bánk, ktoré by mohli skrachovať, ak by si polovica ich vkladateľov rýchlo vybrala svoje finančné prostriedky.

Dokonca aj poistení vkladatelia – tí, ktorí majú v banke 250 000 dolárov alebo menej – by mohli mať problémy získať svoju hotovosť, ak by tieto inštitúcie čelili takejto vlne, akú pred týždňom zažilo Silicon Valley.

Obavy vzbudzuje skutočnosť, že tieto banky držia značnú časť svojich aktív vo finančných nástrojoch citlivých na úrokové sadzby, ako sú štátne dlhopisy a cenné papiere kryté hypotékami. Hodnota týchto starších, nízko úročených investícií prudko klesla, keď Federálny rezervný systém v minulom roku zvýšil úrokové sadzby.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

V prípade SVB táto inštitúcia so sídlom v kalifornskej Santa Clare zaparkovala veľkú časť svojej hotovosti v dlhodobých štátnych dlhopisoch, ktoré sú mimoriadne bezpečné z hľadiska straty počiatočnej investície, ale nemali takú hodnotu ako v čase, keď ich SVB kupovala, pretože úrokové sadzby sa odvtedy zvýšili. Banka musela časť týchto dlhopisov predať, aby uspokojila požiadavky klientov na výbery za nižšiu cenu, ako za ne zaplatila, čo viedlo k strate takmer 2 mld.

Keď SVB zverejnila túto stratu spolu s plánom získať ďalších 500 000 miliónov dolárov od Wall Street, vyvolalo to medzi jej zákazníkmi, ktorí využívajú rizikový kapitál a technologické startupy, obavy, že banka je platobne neschopná. V panike vyvolanej sociálnymi médiami sa zákazníci ponáhľali vybrať si svoje peniaze z obavy, že banke dôjde ku koncu – klasický bank run.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Federálna vláda vstúpila do hry a prisľúbila, že podporí všetkých vkladateľov, nielen tých s limitom FDIC 250 000 USD, v snahe zastaviť širšiu paniku, keď vkladatelia začali vyberať peniaze z iných bánk približne rovnakej veľkosti.

Štúdia teraz ukazuje, že viaceré z týchto bánk by mohli byť vystavené rovnakému vývoju, ak sa vysoké percento znepokojených klientov začne pokúšať vybrať svoje vklady.

„Naše výpočty naznačujú, že tieto banky sú určite vystavené potenciálnemu riziku hromadného výberu vkladov, ak nedôjde k ďalším vládnym zásahom alebo rekapitalizácii,“ napísali ekonómovia.

Štúdia sa zaoberala aktívami bánk v celej krajine a zistila odhadovanú stratu ich trhovej hodnoty vo výške 2 biliónov USD.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *