Takto často by ste mali prať rifle či spodné prádlo. Neveríte, koľko dní to vydrží

pranie

Otázka, ako často by sa malo oblečenie prať, je založená na viacerých faktoroch. Niektorí ľudia to robia hneď, ako si ho raz oblečú, zatiaľ čo iní čakajú o niečo dlhšie. Čo si o tom myslia odborníci?

Nevedieť, ako často prať oblečenie, môže mať dôsledky na oboch stranách spektra. Príliš zriedkavé môže viesť k problémom s pokožkou alebo infekciám, na druhej strane príliš časté pranie môže oblečenie poškodiť. Okrem toho môže viesť aj k zbytočnej spotrebe zdrojov (voda, elektrina, chemikálie). Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu určiť, kedy je možné oblečenie opäť nosiť bez prania a kedy by sa malo prať.

Koľkokrát možno oblečenie nosiť bez prania? Odborníci v tom majú jasno

Neexistuje žiadne pevné pravidlo, koľkokrát možno oblečenie znovu nosiť bez jeho prania. Je to do veľkej miery individuálna záležitosť, ktorá je diktovaná najmä spoločenským a kultúrnym charakterom. Faktom je, že ľudia, ktorí sa viac potia, by mali svoje oblečenie prať oveľa častejšie. Každodenné pranie sa zdá byť vyčerpávajúce, ale ak bojujete s pupienkami na chrbte alebo na hrudi, stojí za to zvážiť každodennú výmenu oblečenia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Po tejto živine sa paradajky rozrastú ako šialené. Potrebnú ingredienciu máte v kuchyni

Špinavé oblečenie zhromažďuje pot a baktérie, ktoré sa dostávajú na mnohé miesta na tele a spôsobujú upchatie pórov. Pot v kombinácii s odumretými kožnými bunkami môže spôsobiť podráždenie a viesť k vzniku aknóznych lézií. Odborníci z Americkej akadémie dermatológie, ako uvádza CNN, radia:

  • Spodnú bielizeň, ponožky, pančuchy, plavky, legíny a športové oblečenie by sa mali po každom použití vyprať. To platí aj pre akékoľvek iné oblečenie, na ktorom sú škvrny, pot, zápach alebo viditeľné nečistoty.
  • Pyžamo sa môže prať raz týždenne, ak pod ním nosíte spodnú bielizeň a pred jeho obliekaním sa osprchujete. V opačnom prípade by sa malo meniť denne.
  • Džínsy a iné oblečenie by sa malo prať hneď, ako sa na ňom objavia škvrny, špina alebo nepríjemný zápach.
  • Vrchné oblečenie by sa malo prať raz za mesiac. Dôvodom je, že pri nosení nie sú v priamom kontakte s pokožkou.
  • Celé topánky alebo ich vložky by sa mali prať aspoň raz za mesiac. Zabráni sa tak vzniku ochorení, ako je napríklad pleseň nôh.
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Máte to doma a stačí to zmiešať. Prach sa vám prestane usadzovať

Namiesto vkladania džínsov do práčky ich vložte do mrazničky. Účinky vás môžu prekvapiť
Každý má určite vo svojom šatníku aspoň jeden pár džínsov. Ukazuje sa, že jedno z kľúčových pravidiel starostlivosti o ne je, že čím menej často ich periete, tým lepšie. Najlepšie vtedy, keď sú skutočne špinavé. Vďaka tomu si dlhšie udržia bezchybný stav. Ak ich však chcete osviežiť a zbaviť sa batérií, oplatí sa ich z času na čas hodiť do mrazničky (na 24-48 hodín).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *