Na čo slúži táto vec na prístrojovej doske? Majú to už aj staršie autá, dakedy to bol luxus

senzor

Všimli ste si malú vyčnievajúcu plastovú bodku na prístrojovej doske vášho auta a netušíte, na čo slúži? Je to senzor, ktorý má vo vašom vozidle dôležitú úlohu.

Existujú dva typy majiteľov áut – tí, ktorí sa starajú len o to, aby ich auto bolo v prevádzkyschopnom stave, a gádžovia, ktorí môžu meniť model svojho auta za čoraz vymakanejšie technologické novinky. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, skontrolujte, či sa na vašej prístrojovej doske nenachádza malý plastový bod. Verte nám na slovo, je to jedna z tých funkcií auta, ktorú raz vyskúšate a už sa jej nikdy nevzdáte.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Stačí toto jedno ovocie v dome a pavúky budú utekať ako o život

Zvláštna škvrna na palubnej doske

Výrobcovia automobilov sa predháňajú vo vymýšľaní ďalších a ďalších technologických vymožeností. Zdalo sa, že dotykový prístrojový panel bol donedávna vyhradený výlučne pre luxusné autá, a teraz ho nájdete aj v tých lacných. Napriek tomu väčšina z nás jazdí v autách s príplatkovou výbavou, ktoré majú aspoň 10 rokov. Ako sa ukazuje, aj v týchto starších modeloch sa nachádzajú funkcie, o ktorých vie len málokto.

Ak je na vašej palubnej doske plastové, vyčnievajúce tlačidlo a vy netušíte, na čo slúži, musíte vedieť, že ide o slnečný senzor vozidla. Vo väčšine áut s dvojzónovou klimatizáciou sa nachádza hneď vedľa okna. Na čo sa toto tajné miesto používa? Snímač „meria“ slnečné lúče a na základe týchto informácií prispôsobuje teplotu klimatizácie vonkajšej teplote. A to nie je všetko. Vďaka senzorom sa interiér vozidla ochladzuje oveľa rýchlejšie a účinnejšie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Toto sa vám postupne deje s mozgom, ak jete nezdravé potraviny

Ako aktivovať slnečný senzor?

Slnečný bod vozidla funguje neustále. To znamená, že do klimatizácie „posiela“ informácie o teplote bez ohľadu na počasie. Ak chcete túto funkciu využívať, zabezpečte, aby sa v blízkosti snímača nič nenachádzalo. Mal by byť úplne odkrytý, aby nič nerušilo jeho činnosť.

2 Replies to “Na čo slúži táto vec na prístrojovej doske? Majú to už aj staršie autá, dakedy to bol luxus

  1. Pán redaktor ,by ste sa čudovali, mám taký istý čudlik-je to síce svetelný senzor na palubnej doske,ale mne to neslúži na sledovanie okolitej teploty a riadenie klimatickej teploty ,ale mne to riadi automatické prepínanie tzv.dennych svetiel na tlmené svetlá podľa svetelných podmienok…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *