Ukázalo sa, že chemický priemysel v USA a inde už roky zatajuje pravdu o škodlivosti zlúčenín PFAS. Ide o takzvané trvalé chemikálie. Donedávna sa bežne používali (niekedy sa ešte stále používajú pri výrobe odevov, výrobkov pre domácnosť, kozmetiky a potravín).
Celá vec vyšla najavo počas jedného z pokusov v USA. Niekoľko tímov výskumníkov a štátnych agentúr dostalo prístup k tajným a odtajneným dokumentom niekoľkých popredných spoločností chemického priemyslu. To, čo zistili, všetkých šokovalo. Materiály, ktoré výskumníci skúmali, pochádzali z rokov 1961 až 2006, čo znamená, že sa týkali aj výrobkov, ktoré prichádzajú na trh dodnes.
Čo sú to viacročné chemikálie?
Takto sa hovorovo nazývajú zlúčeniny zo skupiny PFAS. V skratke ide o chemické zlúčeniny, ktoré sa používajú pri výrobe širokého sortimentu riadu, textílií a obalov na potraviny. Ukázalo sa, že môžu spôsobovať veľmi vážne zdravotné problémy. Patrí medzi ne poškodenie pečene, ochorenie štítnej žľazy, obezita, problémy s plodnosťou a rakovina.
Tieto látky sa v ľudskom tele veľmi zle rozkladajú a otravujú ho. Prichádzajú do kontaktu s potravinami, ktoré konzumujeme, takže ich naše telo veľmi ľahko absorbuje (možné sú aj iné cesty – napr. pri tkaninách kontaktom s pokožkou). Okrem toho PFAS môžu viesť k environmentálnej kríze, pretože sa v životnom prostredí tiež veľmi zle rozkladajú. V súčasnosti zástupcovia rôznych inštitúcií vrátane Európskej únie pracujú na zmenách zákona, ktoré by obmedzili prítomnosť trvalých chemických látok v uvedenej skupine výrobkov.
Čo pred nami výrobcovia trvalých chemikálií skrývajú?
Ukázalo sa, že spoločnosti, do ktorých tajných dokumentácií sme sa dostali, už desaťročia skrývajú výsledky vlastného výskumu škodlivosti chemikálií PFAS, pričom došlo k veľmi alarmujúcim situáciám. Napríklad v 80. rokoch 20. storočia sa dvom pracovníčkam zamestnaným pri výrobe riadu s obsahom týchto zlúčenín narodili choré deti. Je pravdepodobné, že sa tak stalo v dôsledku ich každodenných povinností. Tento a mnohé ďalšie kontroverzné prípady boli utajené.
To všetko sa robilo preto, aby sa verejnosť nedozvedela, že sa niečo podobné stalo. Škandál, ktorý nedávno vypukol, pravdepodobne ešte naberie na obrátkach. Výrobcovia riadu, textilu a potravinových obalov obsahujúcich PFAS môžu očakávať stovky, ak nie tisíce žalôb.