Takto odstránite lysiny na trávniku. Záhrada bude krásna

travnik

Každý z vás už pravdepodobne videl takýto trávnik niekoľkokrát v živote. Zdanlivo pekný, teoreticky dokonca dobre udržiavaný, ale predsa len akosi „nedokončený“. Bohužiaľ, holé miesta na trávniku sú postrachom mnohých záhradkárov.

Takzvané „lysiny“ môžu byť spôsobené rôznymi príčinami, hoci najčastejšie ich spôsobuje nedostatočná starostlivosť. Našťastie sa to dá napraviť niekoľkými jednoduchými krokmi.

Prečo môj trávnik redne?

Plešatý trávnik je často dôsledkom poveternostných podmienok. Niekedy je to spôsobené nadmerným slnečným žiarením na trávnik, inokedy silným mrazom.

Plešatý trávnik je niekedy spôsobený aj hubovými ochoreniami. Bohužiaľ, mnohí záhradkári trvajú na tom, že trávnik rastie sám – áno, tráva je často takzvaná samovýsevná, ale z takýchto porastov je ťažké vytvoriť estetický trávnik.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Je to tu! Na Slovensko mieria takéto horúčavy. Tu bude peklo

Tým sa dostávame k prvému spôsobu boja proti plešatému trávniku – trávnik na miestach, kde preriedol, jednoducho dosejte. Ako to urobiť?

Ako dosiať trávnik?

Najjednoduchším spôsobom boja proti plešatému trávniku je jeho dosiatie. Môžete sa rozhodnúť aj pre celoplošné dosievanie, hoci to sa odporúča len vtedy, ak váš trávnik vyzerá ako silne mulčovaný koberec.

Pri každom opätovnom zasiatí musíte pôdu riadne pripraviť. Trávnik sa odporúča vysievať na jar. Dôležitá bude správna vertikutácia, t. j. zrezanie starého trávnika do hĺbky 5 až 15 cm, aby ste sa zbavili hnijúceho trávnika, machu a buriny.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Urobte tento trik s droždím a vaše sadenice budú silné a zdravé bez škodcov

Urobte to a budete mať najkrajší trávnik v oblasti.

Oplatí sa tiež postarať sa o prevzdušnenie trávnika. Na tento účel pôdu prepichnite do hĺbky 15 cm a mierne uvoľnite štruktúru pôdy.

Pred výsadbou nového trávnika nezabudnite pokosiť starý trávnik. Po 2 týždňoch sa odporúča pridať na holú plochu 3 hrste humusovej zeminy na meter štvorcový.

Ako vidíte, boj s plešatým trávnikom nie je taký náročný, ako si možno myslíte. S trochou pevnej vôle a motivácie do práce budete mať trávnik obnovený za niekoľko týždňov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *