Kuny sú roztomilé zvieratá, ktoré veľmi rady žijú s ľuďmi. Ľuďom však už takú radosť nerobia. Okrem ohryzených káblov a zničenej izolácie od nich môžeme očakávať len hluk, zápach a špinu.
Zabudnite na nočný pokoj a ticho
Sú to nočné zvieratá, takže sladkú novinu, že sa k vám nasťahovali, sa pravdepodobne dozviete v noci. Cez deň spia a majú radi svoj pokoj a ticho. Ale keď sa zotmie, budete nad hlavou počuť škrabanie, dupanie a svišťanie.
A keď vás tieto zvuky prinútia pozrieť sa do podkrovia, nájdete tam exkrementy, moč a zvyšky jedla. Keďže kuny sa živia vtákmi, žabami a drobnými hlodavcami, zvyšky ich hostiny, často už rozkladajúce sa, v kombinácii s exkrementmi robia z vašej pôdy miesto, kde toho veľa nevydržíte.
Ak sa kuna rozhodla usadiť u vás, pretože jej nič nechýba, začne si pripravovať hniezdo. Aby nemusela chodiť ďaleko, vystelie ho izoláciou z vašej strechy. Nanešťastie je veľmi dobrý horolezec a na to, aby sa dostala dovnútra, jej stačí naozaj malá štrbina.
Kuny okrem pokoja a ticha milujú aj pestrosť, takže ak je nad vašou hlavou niekoľko nocí ticho, neradujte sa predčasne. Nemusí to znamenať, že sa zviera natrvalo odsťahovalo na lepšie miesto, ale možno sa len na pár dní nasťahovalo k vašim susedom. Nie je nezvyčajné, že obýva niekoľko susedných podkroví súčasne. Takže sa môže o niekoľko dní vrátiť.
Využite proti nim ich sluch, čuch a zrak.
A ako sa kuny zbavíte? Existuje niekoľko spôsobov. Ak prvý z nich nezaberie, môžete vyskúšať všetky. Keďže kuny neznášajú hluk, zaobstarajte si ultrazvukový plašič. Najlepšie taký, ktorý dokáže meniť frekvencie, ak si na nepríjemný zvuk zvyknú.
Môžete však začať tým, že počas dňa, keď chce spať, pustíte nahlas rádio.
Okrem výborného sluchu majú kuny aj vynikajúci čuch. Aj ten môžete využiť proti nim. Neznášajú pach chlóru, naftalínu alebo levandule. Môžete si však kúpiť rôzne už vyvinuté spreje, granule a postreky na vyháňanie kún z obývaných nehnuteľností.
Na trhu nájdete aj svetelné plašiče, najlepšie so snímačom pohybu, ktoré na kunu nasmerujú ostré svetlo, pred ktorým sa nemôže skryť. Akonáhle sa totiž pohne, senzor sa aktivuje, zameria sa na zdroj pohybu a oslepí ju. V kombinácii s ultrazvukovými tónmi žiadne zviera takýto cirkus dlho nevydrží.
A potom nezabudnite skontrolovať všetky diery a štrbiny, kadiaľ by sa kuna mohla dostať k vám. Vyplňte ich napríklad drôteným pletivom. Je to jedna z mála vecí, ktoré kuna nedokáže prehrýzť.