Koľko hodín spánku by sme mali spať za noc? Vedci ukázali výpočty

spanok
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Primeraný spánok, čo sa týka kvality aj dĺžky, je neoddeliteľnou súčasťou nášho života, ktorá má veľký vplyv na zdravie. Koľko by sme mali skutočne spať a mala by sa dĺžka spánku meniť s vekom?

Prečo je spánok dôležitý?

Spánok má nezanedbateľný vplyv na naše zdravie, koncentráciu a pohodu, pretože umožňuje správnu regeneráciu a fungovanie celého tela, najmä mozgu.

Je zaujímavé, že všetky orgány obsahujú určitú chemickú zlúčeninu, purínový nukleozid adenozín, ktorý zohráva najväčšiu úlohu v kardiovaskulárnom systéme a nervovom systéme. V súvislosti so spánkom pôsobí adenozín v nervovom systéme ako neurotransmiter, ktorý prenáša informácie o únave do mozgu.

Na druhej strane, počas spánku, najmä v jeho hlbokých fázach, sa adenozín z mozgu odstraňuje, vďaka čomu sa ráno cítime oddýchnutí.

Dostatočný spánok má veľmi dôležitý vplyv na imunitu organizmu, reguluje tiež hladinu cukru v krvi, posilňuje srdce, pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť a zlepšuje pamäť a koncentráciu, čo je dôležité najmä pre starších ľudí.

Koľko hodín spánku potrebujú starší ľudia?

Vedci už roky vykonávajú štúdie, aby odpovedali na otázku, ako dlho by mal trvať spánok v závislosti od nášho veku. Novorodenci do veku troch mesiacov majú veľmi vysoké nároky na spánok, pretože by mali spať 14 až 17 hodín denne.

Dojčatá vo veku od štyroch do jedenástich mesiacov potrebujú 12-15 hodín spánku, ročné a dvojročné deti 11-14 hodín a predškoláci vo veku od troch do piatich rokov 10-13 hodín.

Optimálny počet hodín potrebných na spánok za deň pre dospelého človeka je osem hodín, a to je všeobecne uznávaná norma na primeranú regeneráciu.

Tím výskumníkov z Cambridgeskej univerzity a Fudanskej univerzity v Číne uskutočnil štúdiu na približne 500 000 účastníkoch vo veku od 38 do 73 rokov, ktorej cieľom bolo zistiť, či príliš veľa alebo príliš málo spánku môže spôsobiť poruchy kognitívnych funkcií a zhoršenie duševného zdravia.

Z analýzy štúdie vyplynulo, že pre ľudí, ktorí majú 65 rokov alebo viac, je optimálny počet hodín spánku sedem. Účastníci štúdie, ktorí spali sedem hodín denne, sa ráno cítili oddýchnutí, sústredení a mali veľmi dobrý pocit.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *