Táto nákaza vám môže zničiť celú úrodu paradajok. Takto sa jej zbavíte

plisen bramboru na rajcetech napadeni plodu rod 1

Pleseň zemiaková, ktorá sa objaví na paradajkách, môže zničiť celú úrodu v priebehu niekoľkých dní. Choroba napáda listy, ako aj celé výhonky a plody. Záhradníci odporúčajú ako liek proti tejto chorobe používať meď. Vysvetlíme vám, ako ju bezpečne používať.

Stačí niekoľko dní nepriaznivého počasia, aby sa na paradajkách objavila pleseň zemiaková. Choroba sa rýchlo rozvíja a je schopná úplne zničiť úrodu už za niekoľko dní. Keď spozorujete prvé príznaky, mali by ste siahnuť po medi, odporúčajú záhradníci. Mali by ste však vážne zvážiť spôsob jej použitia. Ak sa prvok dostane do vášho tela, môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie.

Kedy sa na paradajkách objavuje pleseň zemiaková?

Pleseň zemiaková sa vyvíja najmä v závislosti od počasia. Keď je sucho a teplo, môžete si byť ohľadom svojich paradajok istí. Problém však nastane, keď je v skleníku príliš vlhko alebo pri pestovaní vonku pri relatívne nízkych teplotách (okolo 20 °C) sprevádzaných dažďom. Za takýchto podmienok sú spóry plesne zemiakovej schopné vyklíčiť v priebehu 2 – 3 hodín. Ak nepriaznivá aura pretrváva, choroba môže zničiť celú úrodu v priebehu niekoľkých dní.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci dnes čakajte výdatné sneženie. V týchto mestách napadne až 35 cm snehu

Ako vyzerá pleseň zemiakov na paradajkách?

Prvým príznakom choroby je výskyt sivých škvŕn na listoch, výhonkoch a plodoch. V tomto štádiu môže choroba vymiznúť, ak je sucho a veľmi teplo (teplota musí vystúpiť aspoň na 25 °C). Ak vlhká a neperlivá aura pretrváva, pleseň sa rozvíja alarmujúcou rýchlosťou. Po určitom čase škvrny zhnednú alebo sčernejú a na hranici medzi infikovaným a zdravým tkanivom sa objaví biely film. Paradajky potom vyzerajú, akoby hnili alebo boli popálené. Po niekoľkých dňoch kríky úplne odumrú.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Tajná prísada, ako si uvariť tú najlepšiu kávu, akú ste kedy pili

Pomáha meď pri plesni zemiakovej na paradajkách?

Jednou z metód používaných pri výskyte plesne zemiakov na paradajkách je použitie medi. Tá má totiž schopnosť ničiť mycélium. Niektorí záhradníci odporúčajú zatĺcť medený klinec do stonky kríka. Táto metóda bola spopularizovaná už v 70. rokoch 20. storočia v knihe „Rady pre záhradkárov“. Doteraz však neboli vykonané žiadne štúdie, ktoré by preukázali, či je táto metóda pre človeka bezpečná. Meď z klinca totiž preniká do rastlinného tkaniva, a to znamená, že konzumáciou paradajok môžeme svojmu telu dodávať príliš veľa tohto prvku.

Nadmerná konzumácia medi môže viesť k vážnym zdravotným následkom, napríklad k poškodeniu pečene alebo obličiek. Z tohto dôvodu sa ako lepšie riešenie javí zväzovanie výhonkov alebo koreňov kríkov medeným drôtom. Ak to chcete vyskúšať, dávajte pozor, aby ste nepoškodili rastlinné tkanivo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *