Tento deň začnú na Slovensku tropické teploty! Pripravte sa, bude to peklo

jernej graj Z7k3qLCyCOg unsplash

Teploty na Slovensku by už čoskoro mali stúpať a prekračovať hranicu +30 °C, čo prinesie prvú vlnu tropických dní. Pre niektorých to môže byť radostná správa, no pre iných sa blíži náročné a nepríjemné počasie. Podľa informácií portálu iMeteo.sk, Európu cez víkend zasiahne vlna tropických horúčav, ktoré neskôr dorazia aj na Slovensko.

Naštěstí, ešte pred príchodom horúčav by sme sa mohli stretnúť so sprchovým počasím. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe informoval o očakávanej zvýšenej oblačnosti, najmä na východe a strednom Slovensku. Prvé prehánky a búrky sa môžu vyskytnúť už v sobotu na východnom Slovensku a v nedeľu aj vo stredných regiónoch.

Hoci sme na Slovensku už tento rok zaznamenali teploty nad +30 °C, išlo o ojedinelé prípady. Teraz však očakávame plošnú vlnu horúčav, pričom teploty nad hranicou +30 °C sa objavia na niekoľkých miestach krajiny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ako správne užívať cesnak, aby ste z neho využili maximum živín?

Vlna horúčav sa rozšíri aj do ďalších častí Európy. Zaujímavosťou je, že horúčavy do našej oblasti prinesie prúdenie zo západu, a nie ako zvyčajne juhozápadné prúdenie. Teplý vzduch sa nasunie nad Francúzsko a Nemecko a postupne sa presunie smerom na východ, zasiahnuc Česko, Rakúsko a aj Slovensko.

Podľa predpovedí SHMÚ bude sobota ešte pomerne chladná, pričom teploty na severe a východe Slovenska sa budú pohybovať medzi +17 až +22 °C a na ostatnom území medzi +21 až +27 °C. Na druhej strane, v niektorých častiach Beneluxu, Nemecka, Česka a Rakúska sa už v nedeľu očakáva prekročenie hranice +30 °C. Na Slovensku by v nedeľu teploty mali dosiahnuť +22 až +29 °C.

Od pondelka očakávame ešte vyššie teploty. Príliv teplého vzduchu bude zrýchľovať a teploty budú výrazne stúpať. „Maximálne teploty by sa v pondelok mali pohybovať od +24 do +29 °C, pričom na západe a juhu Slovenska môžu dosiahnuť až +28 až +33 °C,“ uviedol portál iMeteo.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Trik ako nájsť v obchode tie najsladšie jablká. Všimnite si toto

Teplé počasie by malo pretrvať aj v utorok, a podľa predpovedí sa v stredu znovu oteplí. V najteplejších oblastiach západu a juhu Slovenska by teploty mohli dokonca dosiahnuť až +35 °C. „Predbežné predpovede naznačujú, že teploty by mali atakovať svoje maximá vo štvrtok budúceho týždňa, pred blížiacim sa studeným frontom, ktorý by mal priniesť intenzívne búrky,“ dodáva portál.

Slovensko sa teda pripravuje na svoje prvé plošnejšie horúčavy tohto leta. Je dôležité, aby ľudia brali ohľad na zvýšené teploty a dodržiavali primerané opatrenia na ochranu pred slnkom a prehriatím organizmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *