Tento týždeň bude na Slovensku mrznúť. Vieme v ktorých mestách zamrzne zem

zima

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu 1. stupňa v súvislosti s očakávaným prízemným mrazom, ktorý by mal zasiahnuť väčšinu okresov Žilinského kraja a okresy Banská Bystrica, Brezno a Poprad. Varovanie platí do štvrtka, 5. októbra, 8:00 hod. ráno, a očakáva sa, že mrazové podmienky budú mať najväčší dosah v ranných hodinách.

Meteorológovia upozorňujú, že vo výške približne piatich centimetrov nad zemským povrchom sa očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu v rozmedzí nula až mínus dva stupne Celzia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Špina po posypovej soli vám zmizne z topánok. Stačia tieto dve prísady

Tieto podmienky predstavujú vážne riziko pre vegetáciu, najmä pre tie rastliny nižšieho vzrastu a pre záhradkárov, ktorí by si mali byť vedomí potenciálneho rizika pre svoje plodiny.

Prízemný mráz, čo je jav, kedy sa vzduch pri povrchu zeme ochladí na bod mrazu alebo nižšie, môže mať za následok výrazné škody na vegetácii.

Kým väčšie stromy a kríky sú obvykle bezpečné pred týmto typom počasia, menej odolné rastliny, ako sú kvety, zelenina alebo ovocné kríky, môžu byť poškodené alebo dokonca zničené, ak sa prijmú nevhodné opatrenia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slovenská rodina v roku 2060. Takto ju vidí umelá inteligencia

Záhradkári by mali zvážiť prijatie preventívnych opatrení, ako sú prekrývanie zraniteľných rastlín textíliou alebo plastom, aby ich chránili pred mrazom.

Je tiež dôležité nezabúdať na význam správnej záhradníckej praxe, ako je zalievanie, ktoré môže pomôcť zabezpečiť, že pôda zostane vlhká a tým zvyšuje schopnosť rastlín odolať chladným teplotám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *