Tisíce Slovákov budú mať vyššie výplaty. Takáto suma im začne chodiť. Vieme kedy a koľko

premier ludovit odor

Minimálna mzda na Slovensku sa v roku 2024 zvýši na 750 eur mesačne, oznámil premiér Ľudovít Ódor po pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR. Tento krok poteší mnoho slovenských pracovníkov, ktorým tak pribudne na účte viac peňazí.

Rokovania o výške minimálnej mzdy sa nekonali bez problémov. „Nie je to štandard na Slovensku a už vôbec nie v poslednom období, že existuje konštruktívna diskusia a podarí sa nájsť kompromis, aj keď je každá strana svojím spôsobom nespokojná. Odborári by chceli vyššie mzdy pre svojich zamestnancov a podnikatelia si musia chrániť konkurencieschop­nosť,“ uviedol Ódor.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Viečko na fľaši oleja má skrytú funkciu, o ktorej skoro nikto nevie

Soňa Gaborčáková, ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny, v súvislosti s dohodou pripomenula, že žiadna zo strán nie je stopercentne o dohode presvedčená.

Zdôraznila potrebu rokovania založeného na dátach, nie emóciách. „Teším sa, že Aliancia sektorových rád bude zastrešená zástupcami obidvoch strán a do budúcnosti sa môžeme oprieť o tieto dáta,“ povedala Gaborčáková.

Zástupcovia organizácií zamestnávateľov a odborárov tiež potvrdili, že vláda by sa mala ku mzdám postaviť zodpovedne a poskytovať relevantné dáta pre diskusiu o mzdách.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ďalší brutálny útok medveďa v Detve. Muži majú poranené tváre aj končatiny

Dohoda o výške minimálnej mzdy na rok 2024 je nad rámec zákona. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR a Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR sa v júli nedohodli na výške minimálnej mzdy.

Ak by sa do konca augusta nepodarilo nájsť kompromis, minimálna mzda by bola stanovená automaticky ako 57 % priemernej mzdy spred dvoch rokov. Súčasná dohoda o 750 eurách je o šesť eur vyššia, než by bola podľa tohto automatu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *