Dnes je úplne zrejmé, že Európska únia s tým vôbec nesúhlasí. Zakazuje nám jednu vec za druhou bez toho, aby sa niekoho opýtala na názor. Zákaz jednoducho príde a vec sa definitívne skončí. Nevadí, že napríklad na Slovensku to bolo veľmi populárne a používané. Nikoho to nezaujíma.
Videli sme to už mnohokrát, či už to boli plastové slamky, rôzne druhy vysávačov a z nejakého dôvodu sú mimoriadne obľúbené svietidlá. Bežné žiarovky obsahujúce volfrámové vlákno boli zakázané už predtým, potom prišlo obmedzenie halogénových žiaroviek a teraz to ide ďalej. Terčom záujmu sa stali aj žiarivky.
Od konca februára je v Európskej únii zakázané uvádzať na trh kruhové žiarivky s označením T5 alebo kompaktné žiarivky či žiarivky s označením CFLni. Koncom augusta potom definitívne skončia žiarivky T5 a T8. To sa veľmi dotkne slovenských domácností, pretože tieto žiarivky sa tam hojne používajú.
Asi nikoho neprekvapí, že dôvodom je šetrnosť k životnému prostrediu. Nie že by žiarivky boli priamo škodlivé, v niektorých prípadoch sú dokonca celkom úsporné. Problémom je, že mnohé z týchto výrobkov obsahujú ortuť a EÚ došla trpezlivosť s tým, že sa použité žiarivky nedarí riadne zhodnocovať alebo recyklovať. Ľudia ich jednoducho vyhadzujú a nestarajú sa o ne. Takže práve z tohto dôvodu o ne natrvalo prídu.
Prvého septembra potom prídeme aj o zvyšné halogénové žiarovky, ktoré sa ešte mohli predávať. Je tu trochu zmätok, pretože zákaz prvých halogénových žiaroviek sa začal v roku 2016. Niektoré typy sa však ešte stále mohli používať. Ani to však už nebude platiť. Existujúce typy G4, G9 a GY6.35 tiež končia. Dôvodom je už teraz nízka energetická účinnosť. Jednoducho povedané, halogénové žiarovky nevytvárajú dostatok svetla na množstvo elektrickej energie, ktorú spotrebujú. Jednoducho nemôžu konkurovať LED diódam.
Ako to ľudia vyriešia, nikoho nezaujíma
Kým k žiarovkám existuje alternatíva a ľudia ich už aj tak v drvivej väčšine prípadov používajú, pokiaľ ide o spomínané žiarivky, nie je to také jednoduché. Môžete si zaobstarať aj LED trubice, ale tie často stoja až štyrikrát viac. Odborníci navyše upozorňujú, že nie sú reálnou náhradou a hodia sa skôr do menej dôležitých priestorov, kde nie je potrebná taká vysoká úroveň osvetlenia. V mnohých prípadoch to podľa nich bude znamenať prestavbu celého osvetlenia v dome, aby poskytovalo rovnaké množstvo svetla ako predtým.
Predmetné žiarivky a žiarovky sa budú ešte nejaký čas predávať, pretože zákaz sa nevzťahuje na tovar, ktorý už obchodníci majú na sklade, a dá sa očakávať, že niektorí sa prudko predzásobili. O niekoľko mesiacov sa však zásoby vyčerpajú a bude potrebné hľadať alternatívy.
Hlavne že tí blázni nezrušia denné svietenie automobilov! Zrejme svetelný smog im nehovorí nič! Príde čas, keď nám naordinujú presný čas kedy môžeme dýchať! Ako zrušiť EU a NATO? O čom je republika keď nám rozkazujú iný! Načo chováme politikov s nadštandardnými platmi keď aj tak musia počúvať nariadenie z EU a NATO no a čo je najhoršie tak z USA!