Toto je zoznam rizikových lokalít na Slovensku, kde hrozí útok medveďa

medved golem

Vláda SR reaguje na rastúci počet konfliktov medzi medveďmi a ľuďmi v niekoľkých slovenských okresoch. Na základe nariadenia, ktoré bolo schválené v stredu, bude ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD) uložené zabezpečiť zvolanie krízových štábov na úrovni okresných úradov, aby sa riešila narastajúca hrozba synantropných medveďov.

Zoznam Rizikových Okresov

Medzi okresy, ktoré sú považované za rizikové vzhľadom na výskyt synantropných medveďov, patria: Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Kežmarok, Lučenec, Martin, Prievidza, Partizánske, Poprad, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Rimavská Sobota, Turčianske Teplice, Žilina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen a Považská Bystrica.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Rozsypte toto po dome a pavúky od vás utečú a už sa nevrátia

V týchto oblastiach došlo v poslednej dobe k zvýšenému počtu konfliktov medzi medveďmi a obyvateľmi.

Ministerstvo životného prostredia upozorňuje na zvýšený výskyt synantropných medveďov, ktorí sa pravidelne pohybujú v intravilánoch alebo v blízkosti ľudských sídiel.

Ako reakciu na túto situáciu minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) má zabezpečiť posilnenie hliadkovej činnosti Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Ďalšie opatrenia zahŕňajú zvýšenie hliadkovej činnosti polície v dotknutých oblastiach a zabezpečenie potrebného materiálneho vybavenia pre jednotlivé hliadky.

Tieto kroky sú súčasťou širších opatrení, ktoré majú za cieľ zamedziť rizikám ohrozenia obyvateľov medveďom hnedým, zmierniť následky mimoriadnej situácie a minimalizovať škody spôsobené týmito zvieratami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pri nakladaní uhoriek nezabudnite na jednu vec, aby sa neobjavila pleseň

Odpoveď na túto výzvu vyžaduje koordinované úsilie nielen zo strany vlády a príslušných ministerstiev, ale aj lokálnych obcí a obyvateľov dotknutých oblastí. Zvyšovanie povedomia o správaní, ktoré by malo byť v prítomnosti medveďov uplatňované, a zabezpečenie, aby boli odpadky a potraviny riadne skladované a neprilákavali tak tieto zvieratá do obývaných oblastí, sú kľúčové aspekty v prevencii konfliktov. Vláda zároveň zdôrazňuje potrebu ochrany týchto zvierat a vyhýbania sa neprimeranej škody na ich populáciách pri riešení tejto situácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *