Toto sú spotrebiče, ktoré vám zbytočne žerú veľa elektriny, aj keď ich nepoužívate

pexels markus winkler 4097204
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

V posledných rokoch sme si žili nad pomery. Bolo to preto, že ceny elektriny a plynu boli veľmi nízke. Samozrejme, ľudia si to neuvedomovali a stále nariekali, koľko musia platiť.

Teraz si však až teraz uvedomujú, ako vysoko môžu ísť ceny energií a že predchádzajúca situácia nebola celkom normálna. Bola totiž závislá od okolností, ktoré sa už pravdepodobne nebudú opakovať. Vytvorila sa aj značná závislosť od nespoľahlivého dodávateľa.

Dá sa ušetriť veľa peňazí

Bohužiaľ, v dôsledku lacnej energie sa Slovaci nikdy nenaučili využívať ju hospodárne, ako to robia ľudia na Západe. Tam naozaj nekúria na dvadsaťpäť stupňov ako my tu, zbytočne nezapínajú svetlá a odpojujú spotrebiče zo zásuviek. Ľudia vedia, že týmito opatreniami môžu ušetriť veľa peňazí.

Pozrime sa teraz na spotrebiče, ktoré sú často príčinou vysokých nedoplatkov za elektrinu. Ľudia teraz dostali naozaj nepríjemné účty a mnohí z nich obviňujú svojich dodávateľov. Nakoniec sa však dozvedeli, že všetko je v poriadku a mali by začať u seba. Rozsah úspor je naozaj značný.

Ak si myslíte, že nečinné spotrebiče nemôžu odoberať elektrinu, mýlite sa. Jedným z kritických miest sú nabíjačky, ktoré zvyčajne vyliezajú takmer z každej dostupnej zásuvky. Len s ich pomocou totiž môžeme uspokojiť neukojiteľnú potrebu mobilných telefónov, tabletov, notebookov a ďalších zariadení. Ak však nabíjačky necháte v zásuvkách, počítajte s tým, že budete plytvať peniazmi. V prípade veľkého množstva nabíjačiek to môžu byť tisíce korún ročne.

Pozor na niektoré spotrebiče

Opatrní by ste mali byť aj pri umývačke riadu. Ak ste zvyknutí zapínať ju hneď po tom, ako do nej vložíte dva taniere a tri šálky, pripravte sa na to, že miniete veľa peňazí. Umývačka riadu je pomerne náročná na spotrebu energie a vody. Preto by ste ju mali pred zapnutím vždy naplniť až po okraj.

V minulosti si Slováci zamilovali aj veľké, takzvané americké chladničky s najrôznejšími funkciami. Teraz môžu ich kúpu len ľutovať. Zbytočne veľké chladničky sa zvyčajne nezaplnia, ale priestor je potrebné stále chladiť. Teraz si uvedomte, že chladnička je v prevádzke 24 hodín denne, 365 dní v roku. Neustále. A keď v nej máte výrobník ľadu, ktorý tiež musí neustále vyrábať, malo by vám byť jasné, že budete mať veľmi vysoký účet za elektrinu.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *