Mali ste zvyšky z predchádzajúceho dňa alebo ste si zámerne pripravili väčšie porcie, aby ste nemuseli variť na druhý deň?
Ohriatie hotového obeda alebo večere trvá len chvíľu, ale aký spôsob je najúspornejší? Je lepšie ohrievať jedlo v rúre, na sporáku alebo v mikrovlnnej rúre? V týchto dňoch rekordných cien energie sa oplatí neplytvať energiou.
Ohrievanie v rúre
Ohrev v rúre je pravdepodobne energeticky najnáročnejší. Najprv sa musí zohriať celý priestor rúry, potom riad a nakoniec jedlo vo vnútri. A keďže rúra sa zohrieva veľmi dlho, spotrebuje až dvakrát viac energie ako varná doska.
Ohrev v mikrovlnnej rúre
Naproti tomu mikrovlnná rúra spotrebuje podstatne menej energie, pretože sa nemusí najprv zohriať, aby sa ohriala večera. Teplo sa vytvára priamo v jedle, takže nedochádza k energetickým stratám.
Táto výhoda je obzvlášť výrazná, keď ohrievate jednu porciu. Čím viac potravín však chcete v mikrovlnnej rúre ohrievať, táto výhoda sa vytráca. Ak ohrievate niekoľko jedál za sebou, plytváte energiou.
Ohrievanie na sporáku
Väčšie množstvá jedla je najlepšie ohrievať na sporáku, pretože ohrievanie malých jednosortimentných pokrmov na sporáku vás bude zbytočne stáť veľa energie. Záleží však aj na tom, aký typ sporáka máte.
Elektrický musí najprv zohriať varnú dosku, ktorá zohreje dno hrnca alebo panvice, a až potom sa ohrieva jedlo.
Indukčný alebo plynový sporák zohrieva riad okamžite, takže sa stráca podstatne menej energie a jedlo je horúce rýchlejšie ako pri elektrickom sporáku.
Bez ohľadu na to, aký typ variča používate, pri varení a ohrievaní potravín používajte pokrievku. Zabránite tak až 70 % energetickým stratám. Je to mimoriadne jednoduchý a účinný spôsob, ako ušetriť peniaze.
Ako ohrievať jednotlivé potraviny
Ohriať polievku, omáčku alebo uvariť knedľu v pare dokáže bez rozmýšľania asi každý. Pri niektorých potravinách si však možno nie ste istí, aký je najlepší spôsob ohrevu, aby ste ich ohriali úsporne a aby aj váš obed chutil dobre.
Zemiakovú kašu je najlepšie ohrievať v mikrovlnnej rúre alebo ju môžete uzavrieť do plastového vrecka a ponoriť do horúcej vody. Takýmto spôsobom môžete ohrievať aj ryžu.
Hranolky ohrejte na panvici. Pridajte lyžicu oleja, zohrejte na strednom ohni, pridajte hranolky, znížte teplotu a jemne miešajte asi 10 minút.
Pizzu nikdy neohrievajte v mikrovlnnej rúre. Bude síce teplá, ale mäkká a nevábna. Ohrievajte ju na panvici bez tuku. Rozohrejte panvicu, položte na ňu pizzu, zakryte ju fóliou, znížte teplotu a zohrievajte, kým sa syr na panvici neuvoľní. Pizza bude opäť lákavo chrumkavá.
V prípade čerstvých rožkov potrite gumené vodou a ohrievajte v mikrovlnnej rúre 30 sekúnd pri výkone 600 W. Budú chutiť, akoby boli práve upečené.
Rovnakým spôsobom môžete osviežiť aj chlieb. Najlepšie nakrájané plátky potrite vodou, môžete použiť aj mlieko, a vložte ich na minútu do mikrovlnnej rúry.
Opäť ich krátko opečte na panvici s trochou tuku.
Väčšie kusy jedla, ako napríklad mäso alebo lasagne, pred opätovným ohriatím nakrájajte na menšie kúsky.
Vo všeobecnosti platí, že ak chcete, aby jedlo chutilo čo najlepšie, mali by ste ho ohrievať rovnakým spôsobom, akým ste ho varili.