Vojna na Ukrajine, ktorá pôvodne vypukla ako regionálny konflikt, postupne prerástla do medzinárodného rozmeru.
Do bojov je priamo alebo nepriamo zapojených niekoľko desiatok krajín a situácia začína pripomínať najväčšie geopolitické napätia od konca studenej vojny. V súčasnosti sa stále častejšie ozývajú hlasy, ktoré upozorňujú na nebezpečenstvo eskalácie do globálneho konfliktu.
Jazykový chaos na bojiskách
Na začiatku vojny dominovala na ukrajinských bojiskách ukrajinčina a ruština. Postupom času sa však na bojisku objavili bojovníci hovoriaci jazykmi ako španielčina, kórejčina, hindčina či somálčina. Tento jav, ako uvádza Politico, podčiarkuje medzinárodný charakter konfliktu.
Používanie zbraní zo všetkých kútov sveta je ďalším dôkazom. Na Ukrajine sa strieľa z iránskych a amerických rakiet, nemeckých diel či českých pušiek. „Takéto globálne zapojenie sme naposledy videli počas sovietskej invázie do Afganistanu,“ uvádza Sergej Radčenko, odborník na studenú vojnu.
Nečakaný vývoj a odpor Západu
Keď Rusko vo februári 2022 spustilo inváziu, jej cieľom mala byť údajná „denacifikácia Ukrajiny“ a ochrana pred NATO. Ruské vedenie však pravdepodobne nepredpokladalo, že konflikt prerastie do dlhotrvajúcej vojny. Západné krajiny namiesto ústupu zareagovali posilnením podpory Ukrajiny a koordinovanými sankciami proti Moskve. Rusko si preto muselo hľadať nových spojencov, čím sa konflikt ešte viac globalizoval.
Rola Číny a obavy z ďalšieho vývoja
Kľúčovým hráčom v tejto situácii sa stáva Čína, ktorá by mohla výrazne ovplyvniť ďalší priebeh vojny. „Rusko môže obchodovať s Indiou či inými krajinami, no to sa nevyrovná tomu, čo by mohla ponúknuť Čína,“ upozorňuje Alexander Gabujev z Carnegieho centra. Tento faktor vyvoláva obavy, najmä ak Spojené štáty zvažujú obmedzenie svojej angažovanosti.
Podľa profesorky medzinárodných štúdií Niny Chruščevovej je americká podpora podmienená rýchlym úspechom. „Každý očakával, že konflikt skončí ako krátka kapitola, no dnes sme už v tretej sérii a záujem začína upadať,“ prirovnala situáciu k seriálovej produkcii.
Svet balansuje na hrane
Hoci ešte nemožno jednoznačne hovoriť o tretej svetovej vojne, riziko jej vypuknutia je vysoké. Svetoví lídri opakovane varujú pred eskaláciou. Ruský prezident Vladimir Putin v novembri priznal, že vojna na Ukrajine smeruje k širšiemu konfliktu. Západní lídri, ako poľský premiér Donald Tusk, varujú, že situácia dospela do rozhodujúcej fázy, ktorá by mohla mať globálne dôsledky.
V skratke
- Konflikt na Ukrajine sa z regionálneho boja rozšíril na globálny rozmer.
- Do vojny sú zapojené desiatky krajín, čo ju robí najvýznamnejším konfliktom od konca studenej vojny.
- Kľúčovú úlohu môže zohrať Čína, ktorá má potenciál zásadne podporiť Rusko.
- Hrozba eskalácie do tretej svetovej vojny je reálna, varujú politici aj experti.
Situácia na Ukrajine je dynamická a svet stojí pred výzvou, ktorá môže ovplyvniť geopolitickú stabilitu na desaťročia.