Triky vodiča kamiónu proti ospalosti za volantom. Vedeli ste o nich?

pexels peter fazekas 1386649
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Keď máme pred sebou dlhú cestu za volantom, je to výzva nielen na zručnosť, ale aj na vytrvalosť. Najmä ak plánujeme šoférovať v noci, našimi najväčšími nepriateľmi budú nevyspatosť a únava. Pozrite si patenty na ospalosť za volantom a určite nikdy nezaspíte v nesprávny čas.

Jazda na dlhé vzdialenosti si vyžaduje od vodiča veľa zručnosti a obratnosti, aby ste bezpečne dorazili do cieľa. V takom prípade sa neoplatí predvádzať svoje zručnosti alebo preberať takú veľkú zodpovednosť za zdravie a životy seba a svojich spolucestujúcich. Chvíľka nepozornosti alebo roztržitosti môže mať tragické následky.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slovensko čaká kolaps v nemocniciach. Toto vadí lekárom najviac

Prečo chcete za volantom spať?

Dôvodom ospalosti je zvyčajne únava alebo nedostatok spánku, keď ste napríklad celý deň intenzívne spoznávali nejaké miesto a vstávali ste veľmi skoro. Okrem toho šoférovaniu nepomáha ani jedlo pred cestou. Po jedle zvyčajne nastáva veľká túžba zdriemnuť si, pretože telo smeruje svoju energiu na trávenie.

Teplota v aute vás tiež robí lenivými a nabáda k spánku, preto sa na cestu nikdy neobliekajte do hrubého oblečenia. Počasie je faktor, ktorý nemôžeme ovplyvniť, ale má značný význam, keď si sadáme za volant. Nízky tlak znižuje výmenu kyslíka v tele, čo spôsobuje, že sa cítime ospalí. Horúce počasie, ktoré zohrieva interiér auta, tiež podporuje ospalosť a dážď spôsobuje, že cesta je stresujúca. Monotónna jazda napríklad na diaľnici rýchlo vyvoláva známky únavy, pretože dynamika a rýchlosť vozidla sú neustále monotónne.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slovensko zažije ďalšiu vlnu sneženia. Výrazne sa aj ochladí

Najlepšie patenty na ospalosť za volantom

  • Spánok je najlepší lekár – hneď ako pocítite prvé príznaky, zastavte na najbližšom parkovisku. Zdriemnutie (aj keď len na pár minút) dokáže zázraky a rýchlo zregeneruje váš organizmus. Tento čas bude mať pozitívny vplyv na úspešný príchod do cieľa.
  • Dobrým nápadom sú aj časté zastávky na odpočinok a pretiahnutie nôh.
  • Energizujúce nápoje (napr. káva, yerba maté, silný čaj bez cukru) rýchlo povzbudia telo a odstránia pocit ospalosti.
  • Občerstvenie pomôže v boji proti spánku. Najlepšie je z času na čas zjesť jedlo zo slnečnicových semienok, hrozno, tyčinku alebo dokonca čokoládu.
  • Klimatizácia a chladiaci režim sú skvelým spôsobom, ako sa stimulovať. Studený vzduch vás rýchlo osvieži a spánok sa stane minulosťou.
  • Pomôcť by malo aj spievanie piesní, najmä ak si pustíte svoj obľúbený playlist.
  • Rozprávanie je najjednoduchší spôsob, ak máte spolucestujúcich. Podmienka, aby bolo účinné, je jediná: musíte sa ho aktívne zúčastňovať.
Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Sem vôbec nepríde. Coca Cola kamión navštívi tieto slovenské mestá

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *