Tu hrozí ďalšie silné zemetrasenie na Slovensku. Hromadí sa tu energia vyše 100 rokov

zemetrasenie slovensko

Slovensko sa vo večerných hodinách pondelka (9.10.) ocitlo v strese, keď ho zasiahlo zemetrasenie. Tento prirodzený jav, ktorý sme dovtedy vnímali len z diaľky cez správy z exotických destinácií, nás náhle zasiahol. Avšak, je to len jednorazová udalosť? Seizmológovia varujú, že by sme mali byť pripravení na ďalšie zemetrasenia a niektoré oblasti by mohli byť viac ohrozené. Píše o tom portál zoznam.sk

Aj keď Slovensko nie je známe zemetraseniami, nie sú nám cudzie. Seizmická aktivita je tu bežná, ale väčšinou sa pohybujeme v miernych rozmeroch. Zemetrasenie, ktoré nás zasiahlo v pondelok, bolo výnimočné a najintenzívnejšie od roku 1906.

Seizmológovia odhadli jeho magnitúdu na 4,9, čo je srovnateľné s najväčším zemetrasením zaznamenaným medzi rokmi 1778 a 1779. Profesor Peter Moczo zo Slovenskej akadémie vied (SAV) varuje, že zemetrasenia by sa nemuseli tu skončiť, pretože energia sa tu hromadí už storočia, uviedol pre RTVS.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Na európsky kontinent sa ženie veľká hrozba. Slovensko sa tomu nevyhne

Hoci nie je ľahké predpovedať miesto a čas ďalších zemetrasení, existujú ukazovatele, ktoré nám naznačujú, kde hrozba môže byť väčšia. Mali by sme sa pripraviť na to, že zemetrasenia budú pravdepodobne častejšie. „Deficit energie uvoľnenej vo forme zemetrasení monotónne narastá už od roku 1906, preto musíme na území Slovenska, bohužiaľ, očakávať zemetrasenia,“ upozorňuje profesor Moczo.

V zemetrasení pred viac ako storočím v Dobrej Vode pri Trnave dosiahla sila takmer 6 stupňov, čo bolo 32-krát silnejšie než nedávne zemetrasenie. To nám pripomína, že oblasť okolo Trnavy môže byť v ohrození. Energetický tlak sa tam hromadil dlho, a čím viac sa hromadí, tým silnejšie môže byť zemetrasenie. Seizmológ Kristián Csicsa zo SAV hovorí: „Keby v Malých Karpatoch došlo zajtra k silnejšiemu zemetraseniu, tak nás to neprekvapí.“ povedal pre tvnoviny.sk

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Skúsený záhradkár prezradil trik. Stačí toto a pleseň nemá šancu na paradajky

Ktoré oblasti sú ohrozené?

Podľa expertov sú dve hlavné zóny, ktoré sú zvýšene ohrozené seizmickou aktivitou na Slovensku. Jednou je okolie Komárna a prilehlé oblasti na sever od Maďarska, pozdĺž Dunaja. Druhou zónou s vysokou aktivitou je oblasť Malých Karpát. V tejto oblasti možno identifikovať tri konkrétne podzóny: Bratislava, Pernek – Modra a Dobrej Voda.

mapa zemetrasenia slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *