Turecko objavilo v Čiernom mori zemný plyn v hodnote viac ako 500 miliárd dolárov

turecko plyn

Turecký minister energetiky a prírodných zdrojov Fatih Dönmez povedal pre televíziu CNN Türk, že objem zemného plynu, ktorý Turecko doteraz našlo v Čiernom mori, má hodnotu viac ako 500 miliárd dolárov.

Obrovské nálezisko plynu by stačilo na zásobovanie všetkých domácností v krajine na 35 rokov alebo na pokrytie celkovej spotreby zemného plynu v Turecku vrátane priemyselnej spotreby na 15 až 20 rokov, dodal minister.

Minulý týždeň turecká ropná spoločnosť (TPAO) na Twitteri uviedla, že inštalácia plynovodu spájajúceho čiernomorskú energetickú základňu s pevninskými zariadeniami plynového poľa Sakarya bola úspešne dokončená. Spoločnosť uviedla, že slávnostné spustenie prepravy plynu z ložiska sa očakáva 20. apríla za účasti tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Očakáva sa, že plynové pole Sakarya bude spočiatku produkovať približne 10 miliónov metrov kubických denne a do troch rokov dosiahne svoj vrchol, pričom v roku 2025 bude čerpať približne 40 miliónov metrov kubických denne, uviedol Dönmez pre CNN Türk.

Otvorenie poľa by mohlo byť začiatkom plánu Turecka znížiť svoju závislosť od dovozu zemného plynu, ktorý v súčasnosti tvorí 99 % spotreby.

Koncom minulého roka Turecko oznámilo nový objav zemného plynu v Čiernom mori a aktualizovalo svoje odhady už objaveného ložiska v tejto panve, čo by mohlo byť pre krajinu významným krokom k zníženiu dovozu plynu a diverzifikácii energetických zdrojov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  V Chorvátsku sa do mora vôbec nedá ísť. Pozrite sa, čo sa stalo

Turecké zásoby zemného plynu v Čiernom mori sa teraz zvýšili na 710 miliárd kubických metrov, uviedol Erdogan koncom decembra.

Novoobjavené ložiská zemného plynu budú mať veľký význam pre diverzifikáciu tureckého energetického sektora. Doteraz sa krajina pri zabezpečovaní dodávok energie spoliehala najmä na dovoz. Ruská invázia na Ukrajinu tvrdo zasiahla tureckú ekonomiku a ceny energií, čo Ankare výrazne predražilo dovoz energií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *