Účinnejšia ako cesnak ale zabúda sa na ňu. Vaše telo vám bude ďakovať

kopor

Každý ju pozná ako bylinu, ale jej použitie ako liečivej rastliny je menej rozšírené. Je základnou zložkou dusenej tekvice alebo nakladaných uhoriek, ale dokáže toho oveľa viac.

Áno, je to kôpor. Je to všestranná bylina a korenie, ktorému treba venovať oveľa viac pozornosti. Pozrime sa, aké má vlastnosti, ktoré mu môžu dať zabrať v porovnaní s cesnakom.

Antioxidant

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C je cesnak vynikajúcim antioxidantom, ktorý pomáha bojovať proti poškodeniu buniek spôsobenému voľnými radikálmi. Obsahuje aj vitamín E, vitamíny skupiny B, železo, vápnik, horčík, zinok a meď.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Ženy po 50-tke by nemali konzumovať tieto potraviny. Urýchľujú starnutie

Anitbakteriálne

Dokáže zabrániť množeniu patogénnych baktérií v celom tele. Jej čaj je veľmi účinný aj pri zápaloch ďasien, expektorancii a kašli.

Príprava kôprového čaju. Nechajte lúhovať aspoň 10 minút.

Pri baktériách na jazyku a zlom dychu žujte semienka kôpru.

Má vazodilatačný účinok

Kôpor obsahuje zlúčeninu nazývanú apiol, ktorá svojím pôsobením na parasympatický nervový systém spôsobuje rozšírenie ciev. To pomáha pri liečbe erektilnej dysfunkcie, napríklad žutím stonky.

Zároveň znižuje krvný tlak, a tým aj záťaž srdca, čím zlepšuje prekrvenie srdcového svalu.

Dokáže vyplavovať z obličiek kamene, ktoré sa tam už nachádzajú, ak po dobu dvoch týždňov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Detoxikuje telo a zlepšuje trávenie. Cenný zdroj vitamínov nesprávne končí v koši

Znižuje hladinu cukru v krvi

Vanád v kôpre podporuje metabolizmus sacharidov svojím účinkom podobným inzulínu a tiež znižuje produkciu cholesterolu v pečeni.

Pri ťažkostiach močových ciest

Najčastejšou príčinou infekcií močových ciest sú baktérie E.coli, na ktoré je kôpor výborným protijedom. Ak trpíte takýmto ochorením, oplatí sa pripraviť si odvar zo semien kôpru a pridať ho do vody na kúpeľ, aby ste si vyliečili sedací kúpeľ (30 g semien kôpru sa varí 15 minút v 1 litri vody).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *