Uhorky sú mimoriadne obľúbenou zeleninou, ktorej kulinárske využitie akoby nemalo hraníc. Preto nie je prekvapením, že sa ich veľa ľudí rozhodlo pestovať na svojich záhradách. Pestovanie tejto zeleniny nie je veľmi zložité, ale mali by ste pamätať na jednu vec, ktorá vám umožní tešiť sa z úrody oveľa dlhšie. Ide o opory. Prečo by sa mali používať a aké vysoké by mali byť? Vysvetlíme vám to.
Prečo pestovať uhorky na podperách?
Pestovanie uhoriek na oporách môže mať pozitívny vplyv na množstvo a kvalitu úrody. Tento typ záhonov možno polievať priamo ku koreňom, čím sa spotrebuje menej vody a minimalizuje sa riziko premokrenia, a teda hnitia uhoriek.
Ako pestovať uhorky na oporách?
Ako pestovať uhorky na oporách? V prvom rade je potrebné vytvoriť vhodnú konštrukciu. Ako vysoké by mali byť podpery? Mali by ich tvoriť 2 metre vysoké koly, ktoré sú umiestnené približne 5 metrov od seba. Tieto koly sú navzájom spojené dvoma oceľovými drôtmi umiestnenými úplne hore a približne 20 cm nad zemou.
Uhorky na podperách sa môžu pestovať v záhrade aj v skleníku. Tento spôsob pestovania určite zabezpečí zdravšiu a väčšiu úrodu, ktorú si môžete vychutnávať o niekoľko týždňov dlhšie.
Aké odrody uhoriek na podpery?
Ukazuje sa, že existujú odrody uhoriek, ktorým sa oveľa lepšie darí pri vertikálnom pestovaní na oporách. Máme na mysli okrem iného druhy ako napr:
- Kronos;
- Zephyr;
- Osiris;
- Isis;
- Tarot
- Ikarus.
Vo všeobecnosti je dobré venovať pozornosť symbolu uvedenému na obale semien uhoriek. Uhorky so symbolom F1 – ide o hybridné odrody – sú vhodné na vertikálne pestovanie s podperami.
Pozornosť sa oplatí venovať aj zelenine, ktorú možno vysádzať v spoločnosti uhoriek pestovaných na oporách. Patrí medzi ne hrach, fazuľa, mrkva, cesnak alebo petržlen.