Ukrajina má problémy s mobilizáciou. Chlapcov naháňajú, kde sa dá, tí sa snažia vyhnúť

image 3
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Na začiatku vojny stáli na Ukrajine fronty na vstup do armády, dnes regrúti naháňajú mužov, kde sa len dá. V nákupných či lyžiarskych centrách alebo na pohreboch padlých. Ukrajinská rozviedka dokonca vydala varovanie o možnej kriminalizácii ľudí, ktorí sa vyhýbajú mobilizácii. Niektorí ľudia totiž vopred varujú náborárov na sociálnych sieťach. O atmosfére v ukrajinskej spoločnosti a problémoch, ktorým ukrajinská armáda počas mobilizácie čelí, písali napríklad Newsweek a The Economist.

Na Ukrajine prebiehajú ťažké boje, pričom obe strany hlásia veľké straty. Vojenskí analytici varovali, že Ukrajina sa musí pokúsiť zvrátiť vojnu v tomto roku, po ktorom by nemusela mať čerstvé sily. Kým Rusko má podľa niektorých údajov na svojom území mobilizovaných až 500 000 vojakov, Ukrajina musela v súčasnosti mobilizáciu utiahnuť. „Ukrajinská vláda, rovnako ako ruská, začína zúfalo potrebovať viac mužov pre tento konflikt s mnohými mŕtvymi,“ povedal pre Newsweek Mark Katz z Univerzity Georgea Masona.

Kým na začiatku vojny stáli pred regrutačnými strediskami rady, v posledných týždňoch sa situácia obrátila. Po veľkých stratách v bojoch pri Bachmute nadšenie Ukrajincov opadlo a ukrajinské úrady hrozia vyhýbajúcim sa odvodu trestným stíhaním.

V posledných týždňoch napríklad ukrajinská spravodajská služba SBU informovala o zablokovaní 26 účtov na sociálnej sieti Telegram, ktoré informovali o prítomnosti vojenských náborárov a poskytovali rady, ako sa vyhnúť mobilizácii. Napríklad pomocou lekárskej správy, náhleho sobáša alebo úteku z krajiny. „Takéto nálady však po niekoľkých dobre medializovaných trestných stíhaniach slabnú,“ uvádza The Economist. Za vyhýbanie sa povolávaciemu rozkazu hrozí trest až desať rokov.

V posledných týždňoch sa do popredia dostala aj prehnaná aktivita a prejav horlivosti náborových komisárov. Ide o prípad Ruslana Kubaya, ktorému od detstva chýbajú obe ruky. Hoci mal byť automaticky vyradený zo zoznamu mobilizovaných a mal dostať potvrdenie, že je plne invalidný, v januári ho povolali. Keď prišiel pred komisiu, aby preukázal, že je skutočne invalidný, komisári ho napriek tomu vyhlásili za schopného boja. Povolávací rozkaz stiahli až po tom, ako sa prípad dostal na verejnosť v médiách.

Ukrajinskí náborári robia veci na rôznych miestach. Ľudia napríklad posielajú fotografie z lyžiarskych stredísk, na ktorých verbovači čakajú na úpätí svahu a dávajú povolávacie rozkazy fyzicky zdatným mužom. Náborári sú tiež častými návštevníkmi nákupných centier. Na sociálnych sieťach kolujú aj videá, na ktorých vojaci dávajú ľuďom príkazy na ulici alebo ich odvádzajú. O vážnosti situácie svedčí aj nábor priamo na pohreboch padlých vojakov.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *