Ukrajina ruší tradičný sviatok oslavujúci porážku nacistov

343295247 3327838780862861 5035743822326240416 n

Ukrajina možno poruší sovietsku tradíciu oslavovať Deň víťazstva 9. mája po tom, ako prezident Zelenský navrhol, aby sa spomienkové oslavy konali namiesto toho 8. mája. Túto myšlienku rýchlo odsúdili úradníci v Moskve.

Zelenskyj v pondelok v správe na svojom kanáli Telegram vysvetlil, že jeho návrh vychádza zo skutočnosti, že práve „8. mája si väčšina národov sveta pripomína veľkosť víťazstva nad nacistami“. Dodal, že v tento deň bola podpísaná bezpodmienečná kapitulácia nemeckej Tretej ríše.

Zelenský uviedol, že predložil parlamentu krajiny návrh zákona, ktorý by v prípade schválenia oficiálne vyhlásil 8. máj za „Deň spomienky a víťazstva nad nacizmom v druhej svetovej vojne 1939 – 1945“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Pokiaľ ide o 9. máj, ktorý sa v Sovietskom zväze tradične oslavuje ako Deň víťazstva, Zelenskyj vyhlásil, že teraz sa bude oslavovať ako Deň Európy, ako je to v Európskej únii. Vyjadril presvedčenie, že tieto zmeny pomôžu zosúladiť Ukrajinu s Európou a vrátiť sa k „čestnej histórii bez ideologických prímesí nášho štátu“.

Podľa navrhovaného zákona by 9. máj prestal byť štátnym sviatkom, zatiaľ čo 8. máj by sa ním stal.

Ukrajinský prezident tiež prirovnal súčasné Rusko k nacistickému Nemecku, keď povedal, že predstavuje „podobné zlo“, a zdôraznil, že Ukrajina v konflikte s Moskvou nakoniec zvíťazí.

Zákonodarcovia v Najvyššej rade už naznačili svoju pripravenosť rýchlo prijať nový právny predpis bezodkladne. Šéf parlamentnej skupiny vládnucej strany David Arahamia v pondelok na svojom kanáli Telegram napísal, že on a jeho kolegovia začnú pracovať na „rýchlom prijatí“ zákona.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Tento krok bol v Rusku odsúdený, pričom hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová označila Zelenského za „zradcu“ a „nové stelesnenie Judáša v 21. storočí“.

V príspevku na svojom kanáli Telegram úradníčka tvrdila, že ukrajinský prezident „navždy zradil svojich predkov“, ktorí bojovali proti nacistom. „Fašistický kolaborant po 80 rokoch,“ uzavrela.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, vyjadril presvedčenie, že 9. máj zostane pre mnohých Ukrajincov posvätným dňom bez ohľadu na všetko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *