Ukrajina teraz požaduje stíhačky F-16 niekoľko hodín po zabezpečení tankov

Untitled 5 1

Len niekoľko hodín po tom, čo Washington a Berlín potvrdili, že poskytnú Ukrajine ťažké bojové tanky západnej výroby, a po intenzívnej diskusii medzi členmi NATO, ktorí zmenili svoj predchádzajúci kurz, Ukrajina vyhlásila, že teraz tvrdo presadzuje stíhacie lietadlá 4. generácie.

Tvrdí to Oleksij Reznikov, poradca ukrajinského ministra obrany, ktorý pre agentúru Reuters uviedol, že Kyjev zintenzívni úsilie o získanie novších lietadiel západnej výroby, ktoré by nahradili jeho malú, starnúcu flotilu zo sovietskej éry. „Ďalšou veľkou prekážkou budú teraz stíhačky,“ povedal úradník ministerstva obrany Jurij Sak.

„Každý typ zbraní, o ktoré žiadame, sme potrebovali už včera,“ povedal Sak a vyjadril ukrajinskú netrpezlivosť v čase, keď Rusi hlásia nové zisky na východe a juhu krajiny, a to aj po tom, čo ukrajinské sily potvrdili úplné stiahnutie zo Soledaru. „Urobíme všetko pre to, aby Ukrajina dostala stíhačky štvrtej generácie čo najskôr.“

Americké F-16 boli dlho na vrchole obranného „nákupného zoznamu“ prezidenta Zelenského – najmä po jeho prvom vystúpení v Kongrese. Vo virtuálnom prejave k americkým zákonodarcom 16. marca vyzval Washington, aby mu poslal stíhačky spolu s protivzdušnou obranou, ktoré by mu pomohli „uzavrieť oblohu“.

Nezabudnite pozrieť toto:  Britská kráľovská rodina hľadá upratovačku. Ten plat je ale poriadny šok

Jeho verejné výzvy na „uzavretie oblohy“ však v mesiacoch nasledujúcich po prvom marcovom prejave trochu utíchli, pretože sa ukázali ako nepopulárne medzi americkou verejnosťou – pretože v podstate vyzývali USA, aby zaviedli „bezletovú zónu“ – a to by, samozrejme, bolo de facto vojnovým aktom.

Ale vzhľadom na to, že moderné tanky sú teraz na dennom poriadku, The Hill pripúšťa, že „západné stíhačky a delostrelectvo s dlhším doletom, ktoré by umožnili Ukrajine zasiahnuť ruské sily hlbšie na okupovanom území, budú pravdepodobne ďalšou diskusiou pre NATO.“

Niekoľko verejných hlasov, ktoré sa stavajú proti týmto opakovaným krokom na prísľub čoraz ťažších zbraní, samozrejme, poukazuje práve na to, že to zabezpečuje len rebríček eskalácie vedúci k priamemu stretu s Ruskom v scenári tretej svetovej vojny, v ktorej strede sa podľa niektorých už nachádzame.

Ukrajinská strana si samozrejme plne uvedomuje, že jej stratégia neustáleho tlaku na Západ, aby za každú cenu získal väčšie a modernejšie zbrane, funguje. Spomínaný poradca ministerstva obrany to agentúre Reuters vysvetlil bližšie:

„Nechceli nám dať ťažké delostrelectvo, potom nám ho dali. Nechceli nám dať systémy HIMARS, potom nám ich dali. Nechceli nám dať tanky, teraz nám ich dávajú,“ povedal Sak.

Nezabudnite pozrieť toto:  Facebook pripravuje novú funkciu, ktorá má prilákať mladých. Testujú to v mestách

„Ak ich získame, výhody na bojisku budú obrovské,“ dodal. „Nejde len o F-16: chceme lietadlá štvrtej generácie.“

A potom toto úžasné, bezostyšné priznanie: „Okrem jadrových zbraní nie je nič, čo by sme nezískali,“ dodal Sak.

Pokiaľ ide o reakciu Pentagónu na túto situáciu, hovorca John Kirby uviedol, že „prebiehajú diskusie“ s ukrajinskými predstaviteľmi o tom, čo potrebujú. „Nemôžeme obviňovať Ukrajincov, že chcú viac a viac systémov,“ povedal Kirby. „Nie je to prvýkrát, čo sa hovorí o stíhačkách, ale v tejto súvislosti nemám žiadne oznámenia.“

Podobne ako keď sa prvýkrát objavila otázka tankov, bude pravdepodobne trvať len niekoľko mesiacov alebo menej, kým sa údajne pevné „nie“ Západu zmení z „možno…“ na údajne neochotné „OK, áno“. Je to len otázka času, a napriek tomu len málo najvyšších predstaviteľov priznáva rastúcu rýchlosť, s akou sa rozbieha eskalácia vzťahov s Ruskom. Ako tento týždeň trefne poznamenal Glenn Greenwald, „čím viac eskalácie, tým menej diskusie“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *