Ukrajinci ničia Rusom hypersonické rakety, ktorými sa tak Putin chválil

vojna na ukrajine

Podľa Kyjeva ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila šesť ruských hypersonických rakiet, keď Moskva v noci nadnes spustila novú vlnu úderov.

Rusko v utorok okolo 3.30 h miestneho času podniklo 18 raketových úderov po celej Ukrajine, uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl v príspevku na sociálnych sieťach.

Z ruských stíhačiek MiG-31K bolo vypustených šesť hypersonických rakiet Kh-47M2 Kinžal, uviedla ukrajinská armáda, ako aj deväť rakiet Kalibr z plavidiel v Čiernom mori. Na ukrajinské ciele bolo vypálených aj niekoľko ďalších rakiet vrátane pozemných rakiet krátkeho doletu Iskander-M, uviedli ukrajinské orgány v aktualizovanej správe.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

„Všetkých 18 rakiet bolo zničených silami a prostriedkami protivzdušnej obrany vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny,“ uviedla ukrajinská armáda.

Hypersonické rakety Kinžal boli súčasťou množstva nových, moderných zbraní, ktoré v roku 2018 predstavil ruský prezident Vladimir Putin. Predpokladá sa, že majú dolet približne 1 250 míľ, podľa projektu raketovej obrany think-tanku Center for Strategic and International Studies (CSIS), a môžu niesť konvenčný alebo jadrový náklad.

V utorok ráno išlo o „komplexný útok z rôznych smerov súčasne“, uviedol vo vyhlásení šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko. „Bol výnimočný svojou hustotou – maximálnym počtom útočiacich rakiet v najkratšom čase,“ dodal v utorkovom príspevku na Telegrame.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Ruské ministerstvo obrany v utorok v operačnej aktualizácii uviedlo, že uskutočnilo „sústredený úder s použitím vzdušných a námorných vysoko presných zbraní dlhého dosahu“, ktorý bol zameraný na ciele vrátane muničných skladov a „vojenského vybavenia dodaného zo západných krajín“.

„Vysoko presný úder hypersonickým raketovým systémom ‚Dagger‘ v meste Kyjev zasiahol protilietadlový raketový systém Patriot americkej výroby,“ dodalo ministerstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *