Ukrajinci veľmi nie sú spokojní s našimi stíhačkami. Toto o nich hovorí veliteľ

a70166e5 f56d 4dd1 a1d8 e14cbd3765ad dam

Stíhačky MiG-29, ktoré chcú Poľsko a Slovensko poskytnúť Ukrajine, sú zastarané a neúčinné proti riadeným strelám a bezpilotným lietadlám.

Uviedol to predstaviteľ velenia vzdušných síl ukrajinských ozbrojených síl Jurij Ignat, informovala BBC.

Naznačil, že lietadlá čiastočne poskytnuté Ukrajine by sa mohli použiť ako darcovia súčiastok, pretože Ukrajina nemá možnosť vyrábať unikátne súčiastky vo svojich závodoch, pretože tie lietadlá, ktoré sú teraz v prevádzke, boli vyrobené ešte za sovietskych čias v Rusku.

Ignat zároveň dodal, že tieto lietadlá sú morálne a fyzicky zastarané (najmladšie lietadlo, ktoré má Ukrajina v prevádzke, bolo vyrobené v roku 1991) a fungujú na hranici kapacity.

“Piloti na týchto lietadlách robia zázraky, keď čelia silnému nepriateľovi, ktorého letecké zoskupenie má v skutočnosti päťnásobnú prevahu nad ukrajinským,” povedal a dodal, že Rusko má aj technicky lepšie lietadlá.

Zámer Slovenska poslať na Ukrajinu lietadlá MiG-29 nepodnieti prezidenta Joea Bidena k vyslaniu amerických stíhačiek F-16, uviedol Biely dom

Pripomeňme, že Biely dom už včera vydal podobné vyhlásenie o Poľsku. Vtedy minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken povedal, že rozhodnutia krajín o poskytnutí vojenskej pomoci Ukrajine sú “suverénnymi rozhodnutiami”.

Spojenci Ukrajiny sa zároveň obávajú, že ak Kyjev dostane lietadlá, mohli by byť použité na úder proti Rusku, čo by viedlo k eskalácii konfliktu, uviedol španielsky denník Confidencial.

“Mnohí sa obávajú, že vyzbrojením sa modernými stíhačkami by Ukrajina mohla rozšíriť svoje vojenské ciele na ruské územie a konflikt by sa mohol vystupňovať, pričom by neustále hrozilo, že NATO bude do vojny zatiahnuté ešte priamejšie,” napísal denník.

Príklad Poľska, ktoré oznámilo, že posiela na Ukrajinu stíhačky MiG-29, budú pravdepodobne nasledovať aj ďalšie krajiny, uviedol denník.

Noviny poukazujú na to, že to bolo práve Poľsko, ktoré ako prvé požiadalo o tanky pre Kyjev.

“Viaceré krajiny NATO však už vyhlásili, že dodávka stíhačiek nie je zázračným riešením problémov (Volodymyra) Zelenského na fronte,” dodáva denník.

Pripomeňme, že dnes slovenský kabinet ministrov schválil transfer 13 stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu, včera Poľsko oznámilo transfer štyroch takýchto stíhačiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *