Ukrajinci vnímajú kroky Trumpa s Putinom ako zradu. Úplne poslal Kyjev a EÚ na vedľajšiu koľaj

donald trump 1
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Rozhovor medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ruským lídrom Vladimirom Putinom, ktorý sa uskutočnil 12. februára, vyvolal silnú odozvu na Ukrajine.

Mnohí v Kyjeve vnímajú tento krok ako obchádzanie ukrajinských záujmov a narušenie doterajšej americkej politiky, ktorá sa od invázie Ruska v roku 2022 riadila zásadou, že o budúcnosti Ukrajiny sa nebude rokovať bez jej priamej účasti.

Kyjev cíti zradu

Ukrajinské médiá ostro kritizovali skutočnosť, že Trump sa najskôr spojil s Putinom a až následne informoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podľa denníka Europejska Pravda tak Trump „nastolil novú realitu, v ktorej Ukrajina rýchlo stráca svoju subjektivitu“. Administratíva jeho predchodcu Joea Bidena vždy konzultovala kroky s Kyjevom, avšak nový prezident túto prax ignoroval.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Expert načrtol scenár tretej svetovej vojny: Konflikt by prebiehal v troch fázach. Slovensko dopadne takto

Denník Kyiv Post poukázal aj na dĺžku rozhovorov – Trump hovoril s Putinom približne 90 minút, zatiaľ čo so Zelenským len hodinu. Americký líder po stretnutí neskrýval pozitívne dojmy zo svojho dialógu s ruským prezidentom.

„Obaja prezidenti sa vzájomne pozvali na návštevu. Trump sa dištancoval od označenia Putina za vojnového zločinca a nekomentoval ani medzinárodný zatykač na šéfa Kremľa. Snaží sa vytvoriť dojem, že vzťahy medzi USA a Ruskom sa môžu zlepšiť, pričom Ukrajina ostáva bokom,“ uviedol šéfredaktor Kyiv Post Bohdan Nahajlo.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Obyčajné obchody v Nemecku už predávajú nepriestrelné bunkre a vesty

Európa varuje pred ústupkami Moskve

Niektorí západní politici označili Trumpov postup za oslabenie ukrajinskej pozície. Nemecký minister obrany Boris Pistorius varoval pred jednostrannými ústupkami Rusku ešte pred začiatkom mierových rokovaní. Podľa šéfky nemeckej diplomacie Annaleny Baerbockovej nemôže byť Ukrajina v rokovaniach obídená a musí byť priamo pri stole.

„Toto sa netýka len Ukrajiny, ale aj európskej bezpečnosti. Rokovania nesmú viesť k situácii, kde sa Rusko len pripraví na ďalšiu ofenzívu,“ zdôraznila Baerbocková.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Najdrahší pes sveta: Vlčí hybrid Cadabomb Okami stál viac ako 5 miliónov eur

Trumpova administratíva odmieta kritiku

Americký minister obrany Pete Hegseth však nesúhlasí s kritikou a odmieta tvrdenia, že by Trumpova komunikácia s Putinom bola zradou voči Ukrajine. „Prezident Trump sa stretol s oboma stranami. Jeho cieľom je dosiahnuť mier a ukončiť krviprelievanie,“ vyhlásil Hegseth pred zasadnutím NATO v Bruseli.

Podľa generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho musí byť prípadná dohoda výsledkom rokovaní, ktoré zabezpečia trvalý mier. „Rusko už nesmie zabrať žiadne ďalšie územie,“ povedal Rutte.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *