Rok po vypuknutí vojny musia utečenci z Ukrajiny žijúci zo sociálnych dávok predávať svoje autá. Taký je nový zákon vo Švajčiarsku. Len v Luzerne sa to týka viac ako 100 ľudí.
Len v samotnom Lucerne bude musieť čoskoro viac ako 100 utečencov z Ukrajiny predať svoje autá.
Je to preto, že sú vo Švajčiarsku už viac ako rok a poberajú sociálnu pomoc. Do platnosti teraz vstupujú nové pravidlá.
Rôzne kantóny sa teraz snažia nájsť tieto autá a dať ich oceniť.
V celom Švajčiarsku sa to pravdepodobne týka niekoľkých stoviek ľudí.
Každý, kto žije zo sociálnej pomoci rok po príchode do Švajčiarska, musí dať prehodnotiť svoj majetok. Pravidlo sa vzťahuje aj na utečencov z Ukrajiny so štatútom ochrany S: „Autá sa preto musia predať, ak ich hodnota presahuje príspevok na majetok pre príslušnú veľkosť domácnosti,“ uvádza sa na webovej stránke Švajčiarskej konferencie pre sociálnu pomoc. V závislosti od kantónu je to zvyčajne niekoľko tisíc frankov.
Kantóny sú teraz v procese implementácie pravidiel. Napríklad Úrad pre azyl a utečencov v kantóne Luzern na požiadanie uvádza: „Kantón Luzern započítava do majetku osôb so štatútom ochrany S aj vozidlá. Ak prekročia oslobodenú sumu 4 000 frankov na osobu alebo 10 000 frankov na rodinu, nariadime ich likvidáciu. Luzern na to stanovuje lehotu jedného mesiaca. V závislosti od toho, koľko predaj auta vynesie, sa potom na určitý čas zastaví sociálna pomoc.
V súčasnosti je v Lucerne registrovaných 141 utečencov z Ukrajiny, ktorí vlastnia vozidlo. Podľa odpovede vlády 132 z nich dostalo vo februári sociálnu pomoc. Kantón predpokladá, že „väčšina registrovaných vozidiel presahuje príspevok na majetok“. Ak utečenci nevyhovejú žiadosti o predaj vozidla, hodnota vozidla sa odhadne a zahrnie do výpočtu pre sociálnu pomoc.
„Ide o rovnaké zaobchádzanie so všetkými ostatnými skupinami ľudí vo Švajčiarsku, ktorí dostávajú sociálnu pomoc. Vozidlá sa tiež započítavajú do ich majetku,“ uvádza Úrad pre azyl a utečencov.
V ďalších kantónoch, ako sú Bern, Bazilej-Stadt, Zürich a Aargau, úrady v súčasnosti uplatňujú pravidlá a kontrolujú, ktorí utečenci musia svoje autá predať. V iných kantónoch, ako napríklad St. Gallen alebo Basel Landschaft, sú za to zodpovedné obce. V súčasnosti nikto presne nevie, koľko áut sa musí celkovo predať. „Žiadny predaj sa ešte neuskutočnil, nedostali sme žiadne reakcie,“ hovoria z Bernu. A ďalej: „Týka sa to automobilov a likvidných aktív, ako sú šperky a hotovosť. Sociálne služby preverujú každý prípad.“
Začiatkom januára žilo v Luzerne 3535 ľudí so štatútom ochrany S, čo podľa odpovede vlády zodpovedá necelým štyrom a pol percentám z takmer 80 000 utečencov vo Švajčiarsku. Z nich 2755 poberalo sociálnu pomoc, 141 z nich malo auto. Ak tieto čísla extrapolujeme, v celom Švajčiarsku je pravdepodobne niekoľko tisíc utečencov s autami. Najbližšie mesiace ukážu, koľko z nich má v skutočnosti ešte dostatočnú hodnotu na to, aby sa ich predaj oplatil pre sociálnu pomoc.