Ukrajine sa nepáčia ruské jadrové zbrane v Bielorusku: „USA to robia desaťročia“ vyhlásil Putin

lukasenko putin

Ruský prezident Vladimir Putin si podľa šéfa ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti vzal Bielorusko ako „jadrového rukojemníka“.

Oleksij Danilov v nedeľu na Twitteri napísal, že Rusko prispieva k „vnútornej destabilizácii“ vo východoeurópskom štáte. Bielorusko a jeho dlhoročný silný vodca Alexander Lukašenko patria už desaťročia k najvernejším spojencom Kremľa.

V sobotu Putin vyhlásil, že Rusko umiestni jadrové zbrane v Bielorusku, ktoré hraničí s Ukrajinou. Rusko túto krajinu využilo ako odrazový mostík pre svoju rozsiahlu inváziu vo februári minulého roka a Lukašenko zopakoval ospravedlnenie Kremľa pre túto vojnu.

Putin podľa štátnych médií uviedol, že umiestnenie jadrových zbraní v Bielorusku by neporušilo dohody o nešírení jadrových zbraní. Ruský líder uviedol, že sklad taktických jadrových zbraní v Bielorusku bude dokončený do 1. júla.

„Nie je na tom nič nezvyčajné,“ povedal Putin v štátnej televízii a dodal, že USA „to robia už desaťročia“. Moskva už Minsku poskytla bližšie nešpecifikovaný počet raketových systémov Iskander, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane, dodal Putin.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

USA „nevidia žiadny dôvod na úpravu našej vlastnej strategickej jadrovej pozície“, povedal vysokopostavený predstaviteľ administratívy a dodal, že neexistujú žiadne „náznaky, že by sa Rusko pripravovalo na použitie jadrovej zbrane“.

USA však budú túto situáciu „naďalej monitorovať“, dodal úradník.

Tento krok „maximalizuje úroveň negatívneho vnímania a verejného odmietania Ruska a Putina v bieloruskej spoločnosti,“ napísal Danilov.

Mychajlo Podoljak, ktorý vedie kanceláriu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, povedal, že Putinovo vyhlásenie ukazuje, že ruský líder sa „bojí prehry“, keďže vojna na Ukrajine pokračuje.

Podľa washingtonského think-tanku Institute for the Study of War (Inštitút pre štúdium vojny) bolo toto oznámenie „unavujúcou informáciou“ o jadrovej eskalácii konfliktu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Napriek tomu riziko eskalácie jadrovej vojny „zostáva mimoriadne nízke“, uviedol v sobotu think tank. Putin sa „pokúša využiť obavy Západu“ z použitia jadrových zbraní a „opakovane sa vyhráža použitím jadrových zbraní bez toho, aby mal v úmysle ich použiť, aby zlomil odhodlanie Západu“.

Exilová bieloruská opozičná líderka Svetlana Tichanovská uviedla, že umiestnenie jadrových zbraní v Bielorusku „je v hrubom rozpore s vôľou bieloruského ľudu“.

Je to „neprijateľný vývoj“, ktorý by mohol z Bieloruska urobiť „potenciálny cieľ preventívnych alebo odvetných úderov“, napísala na Twitteri.

Putinovo vyhlásenie prišlo len niekoľko dní po tom, ako Moskva a Peking vydali spoločné vyhlásenie o jadrových zbraniach, v ktorom uviedli, že obe krajiny sú proti ich nasadeniu v zahraničí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *