Ukrajinka ukázala trik so sviečkou. Takto sa zbaví vodného kameňa

Snimka obrazovky 2023 07 16 o 19.34.06

Mnohí z nás sa už stretli s problémami tvrdej vody, ktorá spôsobuje neplechu v spotrebičoch a zanecháva nevzhľadné usadeniny na vodovodnom kohútiku. Tento jav nielenže vyzerá neesteticky, ale môže postupne poškodiť aj spotrebiče. Ako sa môžeme proti tejto nepríjemnosti brániť?

Tvrdá voda a jej vplyv na domácnosť

Teoreticky tvrdá voda nie je škodlivá. Je to normálna voda s vyšším obsahom rozpustných minerálov, najmä vápnika a horčíka. V skutočnosti môže byť pre bežnú spotrebu dokonca prospešná. Príliš tvrdá voda však ovplyvňuje chuť kávy, čaju a niektorých jedál a predlžuje čas varenia.

Keby sa minerály z tvrdej vody neusadzovali v spotrebičoch a nepoškodzovali ich, nemuseli by sme sa tvrdou vodou zaoberať. S týmto problémom sa najčastejšie stretávame pri používaní rýchlovarných kanvíc, ale usadzovaním vodného kameňa môžu trpieť aj práčky. Používanie tvrdej vody napríklad na leštenie okien môže zanechať nevzhľadné škvrny na skle, ako aj vytvoriť nevzhľadný povlak na umývadlách, drezoch a vodovodných batériách.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slamku vložte do vrecúška s chlebom. Toto ste mali vedieť skôr

Ako sa vysporiadať s tvrdou vodou

Ak vás tvrdá voda trápi už dlhší čas, je dobré investovať do zmäkčovačov vody, ktoré pomôžu ochrániť vaše spotrebiče. Pred kúpou je vhodné zistiť tvrdosť vody vo vašej domácnosti a podľa toho vybrať vhodné riešenie. Ak si nie ste istí, môžete sa poradiť s odborníkom.

Leštenie vodovodného kohútika pomocou sviečky

Usadený vodný kameň na vodovodnom kohútiku a v jeho okolí alebo na kovových častiach spotrebičov možno účinne odstrániť pomocou obyčajnej sviečky. Vyberte si bielu sviečku a zvoľte tvar, ktorý vám uľahčí prácu. Sviečkou alebo jej časťou dôkladne potrite povrch vodovodného kohútika a potom ho vyleštite mäkkou handričkou. Tým nielenže odstránite vodný kameň, ale na povrchu vodovodného kohútika vytvoríte tenkú ochrannú vrstvu, ktorá bude odolávať vode a zabráni tvorbe nových usadenín.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Piť vodu ráno na lačno má úžasné účinky. Musíte však vedieť toto pravidlo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *