Ukrajinský útok proti Rusom sa odkladá. USA nedodali všetko, čo Kyjev žiadal

ukrajinski vojaci plat

USA a ich spojenci už dodali Ukrajine zbrane v hodnote miliárd dolárov, čo sa deje na pozadí obáv, že niektoré zbrane sa dostanú na čierny trh.

Kyjev plánoval začať protiofenzívu proti ruským silám tento mesiac, ale nedostatok zbraní „posunul dátum spustenia na neurčito“, uviedla ukrajinská zákonodarkyňa Alexandra Ustinová pre americký spravodajský portál.

Tvrdila, že americká armáda dodala Kyjevu „oveľa menej“ zbraní, než o aké ukrajinský minister obrany Valerij Zálužný požiadal Pentagón.

Portál tiež citoval nemenovaný ukrajinský zdroj, ktorý povedal, že „my ako armáda chceme mať všetky zbrane hneď, ale v súčasnej situácii je to samozrejme nemožné“.

„Samozrejme, že potrebujeme stíhačky, ale ak mám byť úprimný, nie je to otázka najbližších mesiacov,“ dodal zdroj s odkazom na dodávky viacúčelových stíhačiek F-16 americkej výroby, ktoré sú podľa výstupu „stále zviazané vnútornými diskusiami“ v Bidenovej administratíve.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Tieto tvrdenia prichádzajú v čase, keď iný americký denník uviedol, že ani rýchlejšia ako očakávaná dodávka amerických tankov Abrams na Ukrajinu „sa pravdepodobne nedostane na bojisko včas pred začiatkom očakávanej ukrajinskej protiofenzívy, v ktorej západní spojenci zrejme neposkytnú zbrane, ktoré podľa amerických vojenských predstaviteľov Kyjev potrebuje“.

Začiatkom tohto týždňa americké médiá informovali, že 31 tankov Abrams čoskoro dorazí do Nemecka, pričom výcvik by mal trvať 10 týždňov. Podľa týchto správ by sa tanky mohli dostať na Ukrajinu do jesene.

Americké noviny sa odvolávali na dokumenty, ktoré boli medzi uniknutými utajovanými vojenskými hodnoteniami Pentagónu o konflikte na Ukrajine, z ktorých vyplýva, že „americkí vojenskí plánovači sa domnievajú, že na nadchádzajúcu protiofenzívu je potrebných 253 tankov“.

„Koncom februára ich však bolo vyčlenených len 200 a z nich 60 vyrobili západní výrobcovia – teda taký druh sofistikovanej výzbroje, aký Ukrajina požadovala,“ uvádza sa v dokumentoch.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Nasledovalo to po tom, čo americký časopis citoval jeden z uniknutých dokumentov Pentagonu, podľa ktorého bol dátum začiatku kyjevskej protiofenzívy proti Rusku stanovený na 30. apríla.

Dokument sa údajne týka dodávok vojenského vybavenia a harmonogramu výcviku deviatich ukrajinských brigád, ktoré s pomocou USA a ich spojencov „môžu byť vytvorené pre jarnú protiofenzívu“. Podľa dokumentov sa predpokladá, že ďalšie tri brigády budú naverbované „interne“ na Ukrajine.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov medzitým zdôraznil, že Moskva preskúmala uniknuté materiály, ktoré sa prvýkrát objavili v chate na sociálnej platforme Discord začiatkom tohto mesiaca. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov zasa naznačil, že niektoré súbory by mohli byť súčasťou „klamlivej“ kampane proti Moskve.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *