Ukrajinský vojak otvorene: Keď nás vezú do Bachmutu proti Rusom, posielajú nás umrieť

FrUJSBMXwAAr L3

Rusko a Ukrajina pokračujú v krvavom boji o Bachmut a jeden ukrajinský vojak opísal svoje nasadenie ako „poslanie na smrť“.

Frontová línia rusko-ukrajinskej vojny sa v auguste presunula do Bachmutu, kde zostala. Obe strany utrpeli katastrofálne straty a niektorí odborníci predpovedajú, že Ukrajina sa čoskoro stiahne z mesta zničeného bojmi. Ukrajinskí vojaci čelia neustálemu ostreľovaniu zo strany ruských síl a jeden z vojakov opísal hrôzy v rozhovore pre The Kyiv Independent.

„Keď nás vezú do Bachmutu, už viem, že ma posielajú na smrť,“ povedal pre Independent 54-ročný ukrajinský vojak Volodymyr. Noviny nezverejnili priezvisko vojaka kvôli jeho bezpečnosti.

Volodymyr opísal situácie, v ktorých ukrajinskí vojaci neboli dostatočne pripravení na opätovanie paľby, pretože ruské sily spustili neustále ostreľovanie a delostrelecké útoky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Rusi sa priblížili k víťazstvu v Bachmute po obnovení úsilia v súvislosti s ročným výročím vojny koncom februára. Ruské sily teraz obkľučujú mesto z troch strán a jednotky dopĺňajú vojaci zo súkromnej ruskej vojenskej spoločnosti Wagner Group, na čele ktorej stojí Jevgenij Prigožin. Ukrajina však mesto naďalej bráni. Ústup z Bachmutu by Rusku priniesol prvé víťazstvo vo vojne od júla. Počas celej zimy zostala vojna v patovej situácii s vysokými stratami na oboch stranách.

Niektorí ukrajinskí predstavitelia sa pohrávali s myšlienkou strategického ústupu, ale jeden z ukrajinských vysokých dôstojníkov pre Independent povedal, že o žiadnych plánoch na stiahnutie nepočul.

Hlavný poradca Centra pre strategické a medzinárodné štúdie Mark Cancian pre Newsweek uviedol, že Ukrajina sa zrejme rozhodla pokúsiť sa udržať Bachmut namiesto ústupu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

„Z taktického hľadiska by sa Ukrajinci mali stiahnuť,“ povedal Cancian a vysvetlil, že ukrajinské sily sú hlboko obkľúčené z troch strán. „Je to veľmi nebezpečné. Existuje riziko, že budú úplne obkľúčení.“

Ak by však Rusko mesto zabezpečilo, psychologický dopad na ukrajinských vojakov a obyvateľov by bol značný. Bachmut sa stal ikonickým mestom vojny, ktoré svedčí o bojovom duchu Ukrajincov.

Veľkú zásluhu na pokroku Ruska v Bachmute má skupina Wagner Group. Spoločnosť dodala do oblasti mužov a ruské sily boli podľa denníka Independent takmer trojnásobne početnejšie ako ukrajinské. Keď však Rusko naznačilo, že v Bachmute takmer zvíťazilo, Prigožin požadoval viac munície, čo zostalo neuspokojené. Minulý týždeň Prigožin oznámil, že skupina Wagner bola odrezaná od všetkých ruských vládnych komunikačných kanálov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *