Uniknuté dokumenty: USA neočakávajú mierové rokovania o Ukrajine v roku 2023. Dokedy bude vojna?

zelensky

Medzi najzaujímavejší obsah trojice uniknutých dokumentov Pentagonu patrí hodnotenie Agentúry obranného spravodajstva (DIA), podľa ktorého USA neočakávajú mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou minimálne do roku 2024.

O dokumente tento týždeň informoval denník Washington Post, ktorý z utajovanej správy citoval tieto informácie: „Rokovania o ukončení konfliktu sú nepravdepodobné počas roku 2023 podľa všetkých zvažovaných scenárov,“ uvádza sa v správe DIA. Dokument DIA predpovedá, že ani v scenári, v ktorom Ukrajina získa späť „významné“ územie a s „neudržateľnými stratami na strane ruských síl“, by to neviedlo k mierovým rokovaniam.

Zdá sa teda, že americká spravodajská komunita berie Putinovo odhodlanie veľmi vážne. Zároveň však tvorcovia politiky v Bidenovej administratíve neurobili v skutočnosti nič, aby presadili rokovania medzi bojujúcimi stranami. V skutočnosti boli obvinení z toho, že robia pravý opak: sabotujú možnosť rozhovorov v dohľadnom čase a zároveň presadzujú vojenské riešenie (spolu s Veľkou Britániou), a to napriek obrovským stratám na ukrajinskej strane.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Podľa správy WaPo:

„Rokovania o ukončení konfliktu sú počas roka 2023 nepravdepodobné podľa všetkých zvažovaných scenárov,“ uvádza sa v dokumente, ktorý predtým nebol zverejnený.

Toto hodnotenie, založené na dôkladnom preskúmaní počtu vojakov, zbraní a vybavenia na oboch stranách, by mohlo povzbudiť kritikov vojny, ktorí vyzvali hlavné mocnosti, ako sú Spojené štáty a Čína, aby tlačili na Kyjev a Moskvu, aby dosiahli dohodu, a nie aby nechali konflikt, ktorý vyhnal milióny ľudí z ich domovov a zanechal státisíce mŕtvych alebo zranených, pretrvávať.

Analýza DIA ďalej naznačuje, že situácia bude ešte bezútešnejšia a dôjde k ďalším obetiam, kým sa podarí dosiahnuť mier. Washington Post ďalej komentuje dokument takto: „Dôkazy naznačujú, že išlo o neúspešný pokus o atentát:

Dokument tiež predpovedá, že patová situácia povedie Ukrajinu k tomu, aby zaviedla ‚úplnú mobilizáciu‘ zostávajúceho obyvateľstva spôsobilého na boj a poslala viac mladých mužov do frontových línií. V dokumente sa zároveň uvádza, že Ukrajina pravdepodobne zintenzívni svoju závislosť od úderov na ruskom území, čo znepokojuje niektorých amerických predstaviteľov, ktorí sa obávajú, že takéto útoky by mohli prezidenta Vladimira Putina podnietiť k eskalácii konfliktu alebo dať Číne dôvod začať poskytovať Rusku smrtiacu podporu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Zatiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že Čína od začiatku invázie skutočne poskytla Rusku obrannú pomoc. Ani „12-bodový mierový plán“ prezidenta Si sa nikam neposunul, hoci Zelenskyj spočiatku prejavil určitú mieru otvorenosti voči spolupráci s Čínou s cieľom pripraviť pôdu pre rokovania.

Medzitým The Hill a mnohé ďalšie médiá pokračovali v uverejňovaní informácií o únikoch z Pentagónu, hoci hovorca NSC John Kirby slabo vyzval médiá, aby tak nerobili. Napríklad The Hill prináša článok, ktorý nazýva „7 doteraz veľkých odhalení“ z uniknutých tajných správ. Ďalšie odhalenia sa tento týždeň naďalej denne objavujú na titulných stranách novín po celom svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *