Urobte si test citrónom a zistíte, akú máte osobnosť. Stačí urobiť toto

citron

Čo môže citrón povedať o vašej osobnosti? Ukázalo sa, že veľa. Hoci to znie dosť nezvyčajne, Hans Eysenck už v 60. rokoch 20. storočia dokázal, že existuje súvislosť medzi citrónom a introverziou a extroverziou. Stačí jednoduchý test, aby ste zistili, aký typ osobnosti máte.

Väčšina z nás pozná osobnostné alebo psychologické testy. Hoci ich berieme skôr ako zábavu, často nám môžu otvoriť oči. Medzi zábavnými a psychotestmi však môžete nájsť aj pomerne nezvyčajné experimenty. Jedným z nich je Citrónový test, o ktorom sa prvýkrát zmienil v roku 1967 psychológ Hans Eysenck. Zaoberal sa osobnosťou, a to najmä introverziou a extroverziou. Jeho „kyslý experiment“ dokázal, že na rozlíšenie extroverta od introverta stačí len niekoľko kvapiek šťavy. Na čom je založený citrónový test?

Ste extrovert alebo introvert? Pomôže vám jednoduchý citrónový test

Extroverti a introverti sú typy osobností, o ktorých už pravdepodobne počul každý. Priradiť sa k určitému typu môže byť ťažké. Extroverti sa spájajú predovšetkým s tým, že sú aktívni, asertívni, spoločenskí, otvorení, vyhľadávajú senzácie a čerpajú energiu z kontaktu s ľuďmi. Na druhej strane introverzia znamená predovšetkým sústredenie sa na svoje emócie a myšlienky, odstup, často dotiahnutý až do takmer úplného uzavretia sa do seba, a plachosť. Introvert sa pri spoločenských kontaktoch cíti vyčerpaný a stráca energiu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Je to tu! Na Slovensko mieria takéto horúčavy. Tu bude peklo

Ako to súvisí s citom? Hans Eysenck ukázal jeho súvislosť s typmi osobnosti na základe reakcií na jeho kyslú chuť. Zistil, že introverti na ňu reagujú silnejšie. Ako urobiť citrónový test? Najlepšie je vykonať ho vo väčšej skupine, napríklad priateľov, aby ste mohli porovnať výsledky.

  • Rozrežte citrón na štvrtiny a odstráňte semienka.
  • Pomocou vaty alebo vatového tampónu si osušte jazyk a odstráňte sliny. Odvážte vatový tampón a výsledok si zapíšte.
  • Vytlačte niekoľko kvapiek citrónovej šťavy na jazyk, rozotrite ju v ústach a počkajte asi 10 sekúnd.
  • Prehltnite šťavu, opäť počkajte niekoľko sekúnd a potom suchou vatovou tyčinkou pozbierajte všetky sliny, ktoré sa vám nahromadili v ústach.
  • Vatový tampón opäť odvážte a výsledok si zapíšte.
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Počuli ste o tejto káva? Je najzdravšia a nejmenej dráždi žalúdok

Citrónový test vám prezradí, aký je váš typ osobnosti. Ako funguje?

Podľa Eysencka introverti produkujú v reakcii na citrónovú šťavu až o 50 % viac slín ako extroverti. Pri teste s introvertom by mal byť výter vážený po prehltnutí citrónovej šťavy ťažší ako prvý výter. Na druhej strane, u extrovertov by mal byť rozdiel medzi nimi malý. Zodpovedá za to retikulárny aktivačný systém (RAS), oblasť v mozgu zodpovedná okrem iného za filtrovanie informácií, ale aj za reakcie na podnety vrátane jedla a sociálneho kontaktu.

Eysenck túto súvislosť preukázal a svoje zistenia uverejnil v roku 1967 v článku, ktorý pripravil spolu so svojou manželkou Sybil. Ukázalo sa, že introvertovi stačí malý podnet, aby vyvolal veľkú reakciu. Platí to pre kontakt s ľuďmi ,aj pre citrónovú šťavu. Na druhej strane extrovert potrebuje na vyvolanie reakcie silnejší podnet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *