Urobte to pred výsadbou cibule. Žiadny škodca sa jej nedotkne

cibula

Cibuľa je univerzálna zelenina, ktorú pridávame takmer do každého jedla. Preto nie je prekvapujúce, že ju plánuje vysadiť prakticky každý, kto má zeleninovú záhradu. Cibuľa sa ľahko pestuje, ale často ju napádajú škodcovia, najmä cibuľová muška, ktorá zničí celú úrodu.

Stačí však cibuľky pred zasadením do zeme riadne ošetriť a úroda bude úplne bezpečná. Žiadny škodca sa jej už nedotkne a bude veľká a chutná.

Kedy sadiť cibuľu do zeme?

Cibuľu môžete sadiť do zeme od marca do druhej polovice apríla. Mnohí ľudia sa rozhodnú pripraviť si sadenice a potom zeleninu zasadiť do záhrady. Cibuľu môžete vysádzať hneď. Stačí ju však správne ošetriť.

Príprava cibule na výsadbu do záhonov je veľmi jednoduchá. Týmto ošetrením sa zbavíte baktérií, semien plesní a iných patogénov. Najdôležitejšou výhodou však je, že cibuľa bude odolná voči škodcom vrátane cibuľovej mušky, ktorá ničí úrodu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chcete najsilnejšiu zeleninu? Nakŕmte ju špeciálnym hnojivom, ktoré si vyrobíte sami

Pred výsadbou cibule pripravte pôdu, ktorá musí byť ľahká, priepustná a úrodná. Zelenina nebude rásť v tvrdej, zhutnenej pôde.

Ako pripravíte cibuľu na výsadbu?

Najprv odstráňte vrchnú vrstvu cibule. Ponorte cibuľky do vody s teplotou približne 30 °C a nechajte ich tam 2 – 3 hodiny. Po uplynutí tejto doby si pripravte roztok na ich ochranu pred chorobami a škodcami. Budete potrebovať:

  • veľkú nádobu
  • 1 liter vody
  • teplomer
  • polievkovú lyžicu kuchynskej soli

Do väčšej nádoby nalejte vriacu vodu a pridajte polievkovú lyžicu soli. Premiešajte a na chvíľu odložte. Keď voda dosiahne 40 – 50 °C, ponorte do nej cibuľu. Uzavrite nádobu a odložte na 30 minút. Po uplynutí tejto doby opláchnite cibuľu v čistej vode.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Spojím 4 prísady a mám lahodnú domácu zmrzlinu. Chutí lepšie ako z obchodu

Takto pripravené a ošetrené cibule sú pripravené na výsadbu na záhon. Žiadni škodcovia sa ich nedotknú.

Ako vysadiť cibuľu na zeleninový záhon?

Cibuľky vysádzajte každých 10 cm. Vzdialenosť medzi jedným a druhým záhonom by mala byť 20 – 30 cm. Je dobré vysádzať zeleninu striedavo s mrkvou. Vôňa mrkvy ešte viac zmätie škodcov cibule a sťaží im prístup k zelenine.

Cibuľu vysádzajte plytko, maximálne 2 cm hlboko, a samozrejme vertikálne. Jemne ju prikryte zeminou a zalejte. Nezabudnite, že cibuľa je počas rastu mimoriadne citlivá na nedostatok vody, preto záhony pravidelne zalievajte a dbajte na to, aby sa na nich neobjavila burina a cibuľa krásne rástla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *