Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan sa v stredu a vo štvrtok vo Viedni neohlásene stretol so šéfom zahraničného výboru Komunistickej strany Číny Wangom Yi.
Biely dom v krátkom vyhlásení označil tieto stretnutia za „úprimné, vecné a konštruktívne diskusie“ o rôznych otázkach, od rusko-ukrajinského konfliktu až po napätie v Taiwanskom prielive.
Agentúra AP citovala nemenovaného amerického predstaviteľa, podľa ktorého Sullivan povedal Wangovi, že Washington sa „chce posunúť ďalej“ od sporu, ktorý vyvolal čínsky výškový balón spozorovaný nad územím USA minulú zimu. USA tvrdili, že balón slúžil na špionáž, a začiatkom februára vyslali stíhačku, aby ho zostrelila. Peking uviedol, že išlo o vzducholoď na monitorovanie počasia, ktorá sa odchýlila od kurzu.
Podľa agentúry AP sa obe strany tento týždeň zhodli na tom, že incident s balónom bol „nešťastný“ a že si želajú „obnoviť štandardné, normálne komunikačné kanály“.
Agentúra Bloomberg vo štvrtok informovala, že Biely dom zintenzívnil úsilie o ďalšie stretnutia a telefonáty s čínskymi predstaviteľmi na rôznych úrovniach. Údajne sa usilovali aj o telefonický rozhovor medzi prezidentom USA Joeom Bidenom a jeho náprotivkom Si Ťin-pchingom. Naposledy sa lídri stretli na okraj samitu G20 v Indonézii v novembri.
Napätie medzi Washingtonom a Pekingom sa v súčasnosti sústreďuje na Taiwan a širší ázijsko-tichomorský región, kde sa obe strany navzájom obviňujú z eskalačných krokov.
„Spojené štáty nemôžu na jednej strane stále nastoľovať otázku komunikácie, zatiaľ čo na druhej strane stále potláčajú a zadržiavajú Čínu,“ povedal vo štvrtok hovorca ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin, keď odpovedal na otázku reportéra o dvojstranných vzťahoch. Vyzval USA, aby si „vytvorili správny názor“ na Peking a „rešpektovali červené línie Číny“.
Minulý mesiac Peking usporiadal vojenské cvičenia v okolí Taiwanu po tom, ako prezidentka ostrova Cchaj Ing-wen navštívila USA. Peking považuje ostrov za súčasť svojho územia a ostro vystupuje proti kontaktom Tchaj-peja so zahraničnými predstaviteľmi. Washington sa zdržal formálneho uznania Taiwanu ako nezávislého štátu, ale predal vláde zbrane a prisľúbil, že bude ostrov brániť v prípade útoku z čínskej pevniny.