Zelenskému odmietli vystúpiť na Eurovízii, kde by ho videlo 160 miliónov divákov

zelensky

Organizátori súťaže Eurovízia odmietli žiadosť ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského o videopríhovor pred sobotňajším finále. Podľa vyhlásenia, z ktorého citovali britské médiá, si Európska vysielacia únia (EBU) neželá politizáciu podujatia.

Ukrajinský líder dúfal, že osloví publikum, ktorého počet sa odhaduje na 160 miliónov, a požiada o podporu v konflikte s Ruskom.

Zelenského žiadosti, „hoci bola podaná s chvályhodnými úmyslami, žiaľ, nemožno vyhovieť, pretože by to bolo v rozpore s pravidlami podujatia,“ uviedla EBU vo vyhlásení. Dodali, že súťaž sa „riadi prísnymi pravidlami a zásadami, ktoré boli stanovené od jej vzniku“, pričom jednou z najdôležitejších je „nepolitický charakter“ podujatia.

EBU je aliancia viac ako 100 vysielateľov, ktorá každoročne organizuje hudobnú súťaž. Tradične ju organizuje krajina, ktorá zvíťazila v predchádzajúcom ročníku súťaže. Ukrajinský Kalush Orchestra vyhral podujatie v roku 2022, ktoré sa konalo v Taliansku, ale Kyjev sa nemohol ujať hostiteľských povinností kvôli konfliktu, takže pocta pripadla Spojenému kráľovstvu ako druhému účastníkovi.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

BBC a EBU sa rozhodli „reflektovať a osláviť víťazstvo Ukrajiny v pesničkovej súťaži Eurovízia a ukázať, že nás v týchto ťažkých časoch spája hudba“ tým, že každého zúčastneného umelca predstavili „videopohľadnicou“, na ktorej bolo zobrazených 37 miest z celej krajiny.

Zelenskyj si v uplynulom roku vyžiadal vystúpenie na mnohých medzinárodných podujatiach. Oscary v oboch prípadoch odmietol, údajne s tým, že by to z udeľovania cien urobilo nevhodné politické podujatie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

Vlani v septembri ho odmietol aj filmový festival v kanadskom Toronte. FIFA odmietla žiadosť o vystúpenie na finále majstrovstiev sveta vo futbale v Katare v decembri

„Škoda,“ uviedla v reakcii na rozhodnutie EBU hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová. „Tento rok by vytvoril dôstojnú konkurenciu účastníkom Eurovízie.“ Išlo pravdepodobne o narážku na Zelenského predchádzajúcu kariéru komika, ktorý sa niekedy obliekal do prestrojenia a pri jednej príležitosti predstieral, že hrá na klavíri svojimi intímnymi partiami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *