USA obnovili rozsiahlu výrobu plutóniových jadier pre jadrové zbrane. Načo sa pripravujú?

atomova bomba
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Počas studenej vojny vyrábali USA v závode Rocky Flats v Colorade tisíce rozbušiek s plutóniom. Výroba sa zastavila v roku 1989 po tom, ako FBI a EPA odhalili masívne porušovanie environmentálnych predpisov. Malá hŕstka jám sa odvtedy vyrába v Národnom laboratóriu Los Alamos v Novom Mexiku.

Spojené štáty obnovia rozsiahlu výrobu rozbušiek „plutóniových jám“ používaných v jadrových zbraniach, oznámil Národný úrad pre jadrovú bezpečnosť (NNSA), podriadený ministerstvu energetiky, ktorý je zodpovedný za jadrové zbrane.

V novej správe pre Kongres NNSA uviedla, že jej plán správy a riadenia zásob na rok 2023 zahŕňa zdroje na zvýšenie výroby plutóniových jám na 80 kusov ročne v súlade so schválením získaným v roku 2021 s cieľom „po prvýkrát od začiatku 90. rokov 20. storočia obnoviť schopnosť vyrábať vojnové rezervné plutóniové jamy, aby sa zabezpečilo, že jadrový odstrašujúci prostriedok USA zostane bezpečný, spoľahlivý a účinný teraz aj v budúcnosti“.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Koronavírus dokáže zničiť rakovinu v tele, zistili vedci

Plutóniové jamy, známe aj ako plutóniové jadrá, sú kľúčovou zložkou taktických aj strategických jadrových zbraní a slúžia ako spúšťač – spúšťajú jadrovú reakciu, ktorá vytvára veľký sekundárny výbuch hlavnej jadrovej nálože.

80 jadier ročne sa bude vyrábať spoločne v Los Alamos – rodisku americkej jadrovej bomby – a v Savannah River Site pri meste Augusta v Georgii. V prvom menovanom závode sa bude vyrábať 30 jadier a v druhom 50 jadier, pričom sa zmení využitie existujúceho zariadenia „na splnenie tejto výrobnej kapacity“.

Očakáva sa, že výroba sa bude postupne zvyšovať, pričom v roku 2024 sa očakáva „najmenej 10“ jadier, v roku 2025 20, v roku 2026 30 a od roku 2030 „najmenej 80“ ročne.

Správa NNSA objasňuje aj niekoľko ďalších plánov súvisiacich s jadrovými zbraňami vrátane programu na predĺženie životnosti jadrových zbraní B61 Mod 12, ktoré majú USA uskladnené doma a na pol tucte miest v zahraničí, s cieľom riešiť problémy súvisiace s „viacerými komponentmi, ktorých životnosť sa blíži ku koncu“, ako aj „vojenské požiadavky na spoľahlivosť, životnosť, údržbu v teréne, bezpečnosť a kontrolu používania.“ Správa zdôraznila, že celkové odhadované náklady na program sa zvýšili z 8,3 miliardy USD na 9,6 miliardy USD.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Putin sa vyhráža Ukrajine. Takto môže zasiahnuť Kyjev

Nové informácie o výrobe nových plutóniových jadier v kombinácii s modernizáciou skladovaných zbraní prichádzajú v súvislosti s prebiehajúcou modernizáciou jadrovej triády USA – programom, ktorý by mal v priebehu nasledujúcich 30 rokov stáť daňových poplatníkov až 1,5 bilióna dolárov.

Zatiaľ čo vedci v Los Alamos v rokoch 2007 až 2013 vyrobili 31 plutóniových jám, rozsiahla výroba vykonávaná v oveľa väčšom závode Rocky Flats (ktorá počas studenej vojny dosahovala až 1 000 – 2 000 kusov ročne) sa zastavila v roku 1989 po tom, ako FBI a Agentúra na ochranu životného prostredia vykonali v zariadení razie a zatvorili ho pre sériu porušení predpisov o bezpečnosti životného prostredia.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zelenský tvrdí, že Putin chce vojnu aj s NATO a jedine Ukrajina tomu zabráni

Podľa Centra pre kontrolu zbrojenia a nešírenie zbraní majú plutóniové jamy, ktoré sa nachádzajú vo všetkých odhadovaných amerických jadrových zbraniach, zvyčajne životnosť 100 rokov alebo viac. Podliehajú však aj postupnej degradácii a korózii, čo „potenciálne ovplyvňuje“ ich účinnosť v priebehu času.

Požiadavka na 80 plutóniových jám ročne bola zavedená v revízii jadrovej politiky Trumpovej administratívy z roku 2018, pričom Kongres na túto prácu v roku 2020 vyčlenil 1,37 miliardy dolárov. Podľa dozorného orgánu Kongresového rozpočtového úradu by sa však výdavky na rozšírenie výrobnej kapacity plutóniových jám mohli v nadchádzajúcom päťročnom období vyšplhať až na 9 miliárd USD.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *