„Už sa tu necítime bezpečne“ tvrdia obyvatelia Paríža kvôli novej vlne migrantov

shutterstock 2152218399

Miestni obyvatelia a politici vyjadrili svoje obavy z prílevu prisťahovalcov pre francúzsku televíziu CNews

Vo francúzskom hlavnom meste narastajú obavy z najnovšej vlny nelegálnych prisťahovalcov, ktorí smerujú z talianskeho ostrova Lampedusa do severnej Európy, a obyvatelia Paríža sa obávajú o svoju bezpečnosť.

Viacerí miestni obyvatelia diskutovali o otázke prisťahovalectva s francúzskou televíznou stanicou CNews a vyjadrili obavy, že Paríž by mohol zažiť prílev nových prisťahovalcov, keďže v posledných týždňoch sa na talianskom pobreží vylodili desaťtisíce migrantov.

„Necítime sa bezpečne,“ uviedol pre televíznu stanicu jeden z obyvateľov 18. obvodu v blízkosti Jardins d’Éole a vysvetlil, že viacerí noví obyvatelia štvrte sa podieľali na občianskych nepokojoch a organizovanom zločine vrátane obchodovania s drogami.

„Hádajú sa a spôsobujú problémy,“ dodala ďalšia obyvateľka, ktorá priznala, že sa cíti vystrašená a zastrašená skupinami dospelých mužov, ktorí sa potulujú v jej štvrti.

Obavy nevyjadrujú len miestni obyvatelia. Aj miestni politici vyjadrili svoju nespokojnosť s degradáciou, ktorej sme v poslednom čase svedkami na parížskych uliciach, pričom mnohí novopríchodzí obyvatelia francúzskej metropoly sa v dôsledku presýtenosti sociálnych služieb uchyľujú k prespávaniu a vytváraniu get.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga predpovedala v roku 2024 pre Európu katastrofické scenáre

„Pravidelne dochádza k zrážkam, prípadom alkoholizmu a drogovej závislosti na verejných komunikáciách v týchto štvrtiach a, žiaľ, aj k sieťam obchodníkov s crackom, ktorí využívajú prítomnosť týchto ľudí,“ povedal Pierre Liscia, regionálny radca pre Île-de-France.

Ďalší volení predstavitelia vyzvali na zavedenie prísnych opatrení na premiestnenie novopríchodzích z ulice do bezpečnejších ubytovacích zariadení v snahe vyčistiť postihnuté štvrte.

„Vyzývam na vypracovanie veľkého núdzového plánu pre severovýchod Paríža, aby sme migrantov dostali z ulice, je to dôstojné, čo im dlhujeme, a tým vyriešili problém miestnych obyvateľov, ktorí sú v prvej línii nepríjemností a nepohodlia,“ povedal parížsky radný Pierre-Yves Bournazel.

Európska únia v súčasnosti diskutuje o reformách azylového systému v snahe zabrániť migrantom vstúpiť do bloku a cestovať podľa ľubovôle do vytúžených, prosperujúcejších krajín. Podľa migračného paktu EÚ budú krajiny povinné prijať svoj spravodlivý podiel novoprichádzajúcich a v prípade, že ho nedodržia, budú čeliť finančným sankciám.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto našli v pivnici 100 ročného domu. Viete, čo to je?

Proti týmto plánom sa hlasno postavilo Maďarsko aj Poľsko, ktoré tvrdia, že pakt narúša ich národnú suverenitu. Pôvodné návrhy boli nedávno v Bruseli schválené kvalifikovanou väčšinou hlasov napriek odporu Budapešti a Varšavy.

Lampedusu zaplavili desiatky nelegálnych migrantov prichádzajúcich na malých člnoch z africkej pevniny, z ktorých mnohí naďalej migrujú na sever Talianska a prechádzajú do Francúzska a Nemecka.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki pred neformálnym samitom lídrov EÚ, ktorý sa tento týždeň koná v španielskej Granade, zdôraznil, že jeho vláda nikdy nebude súhlasiť s návrhmi EÚ v oblasti azylu, a dodal, že Poliaci „nechcú ďalšiu Lampedusu v Poľsku“.

Pred poľskými voľbami, ktoré sa uskutočnia budúci víkend, Morawiecki zopakoval záväzok svojej vlády k bezpečnosti hraníc a vzal si na mušku poľskú liberálnu opozíciu, ktorá by sa vzdala plánu Bruselu.

„Nachádzame sa v bode obratu v tom, ako sa bude zaobchádzať s poľskou suverenitou a hranicami. Pre (opozičnú) PO a Európsku komisiu sú hranice zastarané,“ povedal Morawiecki.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *