V roku 1972 vznikla štúdia, ktorá sa pokúsila predpovedať vývoj ľudskej civilizácie v závislosti od spotreby surovín, ekonomiky a životného prostredia. Výsledky boli znepokojujúce – ak ľudstvo nezmení svoj prístup k zdrojom a ekosystému, môže čeliť vážnym problémom už v polovici 21. storočia.
Meze růstu – prelomová štúdia, ktorá vyvolala kontroverzie
Štúdia s názvom Meze růstu (Limits to Growth) vznikla na objednávku Rímskeho klubu, medzinárodnej organizácie venujúcej sa analýze globálnych problémov. Tím vedcov použil v tom čase inovatívny počítačový model, ktorý skúmal rôzne faktory ovplyvňujúce budúcnosť civilizácie – najmä vyčerpávanie surovín, rast populácie a znečistenie životného prostredia.
Zistenia naznačovali, že bez zásadných zmien by sa svet mohol dostať do kritického bodu okolo roku 2040. Napriek vážnosti varovaní však správa v tom čase vyvolala skepsu a posmech.
Päť desaťročí neskôr: vedci potvrdzujú presnosť predpovedí
O takmer 50 rokov neskôr, v roku 2009, sa vedci k tejto analýze vrátili a porovnali pôvodné predpovede s realitou. Ich závery boli alarmujúce – mnohé scenáre z roku 1972 sa skutočne napĺňajú.
„Je dôležité si uvedomiť, že tieto predpovede neboli vyvrátené a v skutočnosti sa zdajú byť úplne presné. Nevieme o žiadnom ekonomickom modeli, ktorý by bol tak presný po tak dlhú dobu,“ uvádzajú odborníci vo svojej správe.
Kľúčovými problémami, ktoré v súčasnosti potvrdzujú model Meze růstu, sú vyčerpávanie prírodných zdrojov, rastúca ekologická záťaž a globálne ekonomické otrasy. Riešením by podľa vedcov mohlo byť zníženie spotreby a obmedzenie neustáleho ekonomického rastu, ktorý je v súčasnosti jedným z hlavných faktorov vyčerpávania planéty.