V nasledujúcich dňoch budeme chodiť na cintoríny čoraz častejšie. Na hroby zvyčajne okrem kvetov nosíme aj sviečky. Tie však často nehoria tak, ako by mali. Vyskúšajte preto tento jednoduchý trik so sviečkami a už nikdy s nimi nebude problém.
November je mesiac spojený s časom zamyslenia. Každý chce, aby jeho sviečky horeli dlho, ale často zhasnú rýchlejšie, ako očakávame. Ukazuje sa, že to tak nemusí byť a existuje veľmi jednoduchý spôsob, ako predĺžiť ich životnosť.
Naučte sa trik so sviečkami
Veľmi často sa stáva, že rýchlo zhasnú kvôli vetru alebo našej nešikovnosti. Potom ich opäť zapálime a kruh sa uzavrie. Budete prekvapení výsledkami, ak na to budete myslieť skôr, ako pôjdete na cintorín. Jednoducho vložte svietnik na niekoľko hodín pred zapálením sviečky do mrazničky. Nízka teplota zmrazí vosk, vďaka čomu bude horieť oveľa pomalšie.
Štruktúra sviečky bude veľmi kompaktná a knôt bude menej náchylný na vysoké teplo ohňa. V dôsledku toho bude horieť oveľa dlhšie ako zvyčajne a zároveň atmosféricky osvetlí náhrobný kameň.
Aký druh sviečok hľadať?
Výber sviečok má významný vplyv na spôsob ich horenia. Preto si vyberte tie najlepšie už v obchode. V prvom rade venujte pozornosť veľkosti náplne; čím je väčšia a ťažšia, tým dlhšie bude horieť. Potom sa oplatí pozrieť aj na dĺžku konta, ktorá by nemala byť menšia ako 0,5 cm a väčšia ako 1 cm.
Tým sa zabezpečí, že sviečka bude horieť rovnomerne. Najdôležitejším faktorom je však materiál, z ktorého je sviečka vyrobená. Zvyčajne ide o parafín, ktorý zle horí a navyše dymí, čím škodí životnému prostrediu a nášmu zdraviu. Za zmienku stojí, že horí maximálne 40 hodín.
Sviečky zo sójového alebo včelieho vosku sú však vynikajúcou alternatívou. Horia oveľa pomalšie a po zapálení môžu horieť až 80 hodín. Oplatí sa použiť aj trik so sypaním soli okolo knôtu, aby sviečka dlho horela jasným plameňom.