S pribúdajúcimi chladnými dňami sa zvieratá žijúce vo voľnej prírode začínajú obzerať po teplom úkryte. Často ho nájdu v našom aute, ktoré ich účinne chráni pred všadeprítomným chladom. Vysvetlíme si, čo robiť, keď nájdeme zviera pod kapotou.
Zvieratá bez domova to nemajú ľahké, najmä na jeseň a v zime. Keď teploty klesnú pod 10 stupňov, začína sa skutočný boj o prežitie. Už nejde o potravu, ale o teplý kútik. „Obeťami“ hľadania sa často stávajú autá, ktoré aj niekoľko hodín po vypnutí zostávajú v teple.
Zvieratá, najčastejšie mačky, zaliezajú pod kapotu, aby sa mohli aspoň na chvíľu zohriať. Je to jedno z miest, do ktorého sa pozeráme najmenej často, a už vôbec nie vtedy, keď sa ráno ponáhľame do práce. Ak chcete, aby sa vaša ranná cesta neskončila tragicky, držte sa týchto dvoch pravidiel.
Zviera pod kapotou – ako sa správať?
Na Slovensku žije mnoho túlavých mačiek. Niektoré z nich sú v útulkoch, iné si neustále hľadajú svoje miesto. V noci, keď je vonku naozaj zima, sa často schovávajú pod autami. Niektoré z nich sa dostanú pod kapotu, kde sa zohrievajú teplom rozpáleného motora.
Mačky nie sú jediné zvieratá, ktoré v noci vstupujú do interiéru auta. Kuny, malé cicavce pripomínajúce vydry a lasice, sú častými návštevníkmi našich áut. Ich prítomnosť nie je dobrým znamením, pretože tieto roztomilé cicavce často prehryzú káble a poškodia remene a poistky.
Ako zistíte, že sa pod vaším autom skrýva zviera?
V tomto pre zvieratá ťažkom období by mal každý majiteľ auta skontrolovať, či sa v interiéri neskrýva zviera. Nemusíte hneď otvárať kapotu. Tesne pred naštartovaním vozidla jemne poklepte na kapotu, najlepšie v oblasti motora. Ak nič nepočujete, môžete si byť istí, že pod kapotou nie je žiadny živý tvor. Týmto spôsobom zabezpečíte, že žiadnemu zvieraťu neublížite.
Ak počujete akékoľvek rušivé zvuky, ako napríklad stonanie, piskot alebo mňaučanie, pre istotu otvorte kapotu. Čo máte robiť, ak je v aute mačka? V takom prípade je dobré zavolať do miestneho útulku pre zvieratá alebo do spoločnosti na ochranu zvierat. Kočku bude človek len priťahovať a po otvorení kapoty sama utečie. Bohužiaľ, zanechá po sebe aj pach, ktorým si označila „svoje“ územie.
Ako zabrániť návratu škodcu? Stačí, ak si pod masku dáte… záchodovú kocku. Kuny neznesú intenzívny zápach a len čo ho zacítia, okamžite utečú.