Chuť kávy a čaju možno zlepšiť použitím silne aromatického korenia. Zároveň sa tým môže znížiť sladenie nápojov. Čo sa oplatí otestovať? Zistite, ktoré koreniny sú najchutnejšie a najhodnotnejšie!
Najlepšie koreniny do kávy – čo pridať?
Jednou z najobľúbenejších zmesí korenia do kávy je Garam Masala, najmä pre ázijské krajiny. Garam znamená „horúci“, čo odkazuje na jej hrejivé vlastnosti. Táto zmes obsahuje rascu, kardamón, čierne korenie, koriander, klinčeky, bobkový list, kajenské korenie a muškátový oriešok. Garam Masala dodáva káve intenzívnu korenistú chuť s mierne štipľavým nádychom.
Káva s kardamónom
Väčšinu korenín v zmesi Garam Masala možno do kávy pridať samostatne. Príkladom je zelený kardamón. Toto korenie má pikantnú, sladkú a štipľavú chuť. Čierny kardamón sa používa menej často, pretože má intenzívnejšiu chuť a môže dominovať v chuti kávy. Karman mimochodom zlepšuje trávenie a má močopudný účinok.
Káva so zázvorom
Káva so zázvorom spája príjemné s užitočným. Má charakteristickú horkú príchuť a príjemnú arómu. Pomáha proti infekciám a má zahrievací účinok. Môžete použiť mletý zázvor pridaním štipky alebo čerstvé korene, napr. vložením niekoľkých tenkých plátkov do kávy.
Obľúbené a originálne čajové korenie
Korenie, ktoré má výrazne horkú príchuť, sa na dochutenie čaju používa menej často. Viac sa cenia sladké tóny. Príkladom je škorica, vanilka a sladké drievko. Okrem toho sa používajú typicky korenisté koreniny, ako aj sušené ovocie.
Čaj s klinčekmi
Klinčeky patria medzi cenené prísady. Čaju dodávajú korenistú chuť a majú hrejivý a analgetický účinok. Sú vhodné napríklad pri bolestiach hrdla.
Čaj s anízom
Aníz má charakteristickú korenisto-sladkú chuť, ktorá sa trochu spája s rascou. Do čaju sa ho pridáva trochu, aby bol mierne výrazný. Okrem iného má aníz protizápalové, antidiabetické a antivírusové vlastnosti.
Ovocné čaje – čo sa oplatí pridať?
Do čajov sa často pridáva sušené ovocie alebo ovocné šupky. Obzvlášť cenené sú sušené jablká, kdoule, brusnice, goi, ako aj pomarančová a citrónová kôra. Okrem toho sa používajú okrem iného čerstvé čerešne, čierne ríbezle a čučoriedky. Medzi sofistikované prísady patria… lieskové oriešky. Tie by mali byť rozdrvené (napr. pol čajovej lyžičky). Možno pridať aj niekoľko (nemletých) kakaových bôbov. Tento čaj má horkosladkú príchuť. Najlepšie ho pocítite bez pridania cukru alebo sladidla do nápoja.
Ako používať korenie do kávy a čaju?
Pri pridávaní korenia alebo ovocia do kávy a čaju je vždy dôležité zachovať mieru. Nesmú dominovať v chuti nápoja, čo platí najmä pre pikantné korenie. Zvyčajne sa pridáva málo – nie viac ako štipka. Pri použití ovocia by mal byť pomer primeraný, nie väčší ako množstvo kávy alebo čaju. Najlepšie je pridávať čerstvé korenie a ovocie do nápojov hneď a variť ich vriacou vodou. Tým sa zvýrazní ich chuť a zjemnia sa (ovocie). V prípade mletého korenia môžete počkať, kým káva alebo čaj mierne vychladnú. Pridávajú sa preto bezprostredne pred konzumáciou nápojov. Takto nestratia svoje zdraviu prospešné vlastnosti.