Kolumbijské námorníctvo zadržalo najväčšiu ponorku s kokaínom vyrobenú kartelom v histórii a zhabalo 102 balíkov lukratívneho nákladu. Nelegálne plavidlo bolo dlhé ako niektoré vojenské ponorky.
Operáciu oznámilo námorníctvo krajiny v piatok. Vo vyhlásení námorníctvo uviedlo, že jeho lode zachytili ponorku na radare v Tichom oceáne a privolali lietadlá kolumbijských vzdušných síl, aby sledovali jej postup.
Napriek nepriaznivému počasiu sa jednotke námornej pechoty podarilo plavidlo zadržať a zatknúť tri osoby na palube. Podľa námorníctva zatknutie zachránilo posádke život, keďže ponorka sa začala potápať v dôsledku netesnosti v oblasti motora.
Mariňáci našli 102 balíkov kokaínu s hmotnosťou niečo vyše troch ton. Po niekoľkých pokusoch potopiacu sa ponorku znovu vyplávali, aby nenarušili lodnú dopravu v oblasti.
Samotná ponorka bola dlhá 30 metrov a široká tri metre, čo z nej robí najväčšiu narkoponorku zadržanú od objavenia prvého takéhoto zariadenia v roku 1993. Tieto plavidlá, ktoré navrhli a postavili drogové kartely, sú technicky poloponorky, keďže sa pohybujú tesne pod vodnou hladinou, aby sa vyhli odhaleniu.
Rozmery ponorky sú porovnateľné s rozmermi iránskej útočnej ponorky triedy Ghadir.
Za posledné tri desaťročia kolumbijské námorníctvo zachytilo v Tichom a Atlantickom oceáne celkovo 228 ponoriek pre narkotikárov. V tomto roku boli zatiaľ zadržané štyri.
Trojtonový náklad z ponorky nie je ani zďaleka najväčším jednorazovým záťahom kolumbijských úradov v súvislosti s kokaínom. V roku 2017 policajti pri zásahu na farme neďaleko mesta Medellín zhabali 13,4 tony tejto drogy, čo je množstvo, ktorému sa za šesť rokov nepodarilo vyrovnať. Najväčší záber v histórii USA sa uskutočnil v roku 2019, keď sa na palube nákladnej lode pri zálive Delaware našlo takmer 20 ton kokaínu – v hodnote viac ako miliardy dolárov.